Behov for øget vejledning om LED-pærer

Sverige er blandt de lande, der er bedre end os til at vælge LED-pærer, og det medvirker til, at broderfolket udleder mindre CO2 per indbygger end danskerne. Mere forbrugervejledning om LED er påkrævet, mener producent.

Henrik Worsøe, administrerende direktør i Osram Danmark, mener, at Danmark skal gå forrest, når det handler om at vælge de rigtige lyskilder..

10.10.2014

CSR.dk

Danmark sender mere CO2 ud i atmosfæren end flere andre europæiske lande, blandt andet Sverige. Det viser den seneste opgørelse (2011-tal, red.) fra U.S. Energy Information Administration (EIA) af CO2-udledning per indbygger i de europæiske lande.

Om Osram

Osram, med hovedkvarter i München, Tyskland, er en af de to ledende belysningsproducenter i verden.

Virksomhedens produktportefølje dækker hele værdikæden af belysningsprodukter inklusiv lamper, LED lysdioder, elektronisk kontroludstyr såvel som lysarmaturer, lysstyringssystemer og belysningsløsninger.

OSRAM har globalt omkring 35.000 ansatte og omsatte for næsten 5,3 milliarder euro i regnskabsåret 2013.

Det sammenholdt med, at 19 procent af verdens kulstofudledning kommer fra lyskilder, får belysningsproducenten Osram til at anbefale, at der gøres mere for at vejlede også danske forbrugere i det store udvalg af energibesparende produkter som for eksempel LED-pærer, da de kan medvirke til at sænke energiforbruget betydeligt.

En LED-pære kan lyse i helt op til 50.000 timer og reducere CO2-udslippet med op til 90 procent på tre år. Hvis en forbruger udskifter de gamle lyskilder med nye, vil der ifølge Osram desuden være en betydelig økonomisk besparelse på blot ét år.

Svenskerne bedre til LED
Af EU-projektet PremiumLight, der har adspurgt 5.000 forbrugere fra 12 forskellige lande, fremgår det, at viden om besparelser på såvel CO2 som på bankkontoen ikke når igennem til den enkelte forbruger. Undersøgelsen viser, at Danmark er bagud med hensyn til at vælge LED-pæren, hvor eksempelvis svenskerne er bedre. Danmark ligger således nummer syv på listen, som indikerer, hvor mange, der altid eller ofte køber LED-pærer, når de skal have nye lyskilder.

Læs også: Ikea sælger udelukkende LED-lys fra 2016

Sverige topper listen, da 46 procent af vores svenske naboer altid eller ofte lægger LED-pærer i kurven, mens tallet herhjemme er 32 procent. Disse forskelle kan ifølge Osram være medvirkende til, at Sverige er den anden mest effektive forbruger af energi i Europa – Danmark er nummer seks efter blandt andet Italien og Spanien. 

”Med det store udvalg af lysteknologier, der i dag er til rådighed for forbrugerne, kan det være svært vælge den helt rigtige pære, som både er god for miljøet, sparer forbrugeren penge og giver det bedste lys til formålet. Halogenpærer er eksempelvis det typiske valg til køkkener og spots i loftet, men der kan med et simpelt skifte til LED-pærer spares helt op til 15 kilo CO2 om året på et par pærer i et enkelt rum”, siger Henrik Worsøe, administrerende direktør i Osram Danmark.

LED-pæren har udviklet sig          
Ifølge Osram-direktøren var forbrugere ikke trygge ved at slippe glødepæren, og mange havde en modvilje mod de første sparepærer, da de i sin tid blev introduceret på markedet.

<p>”… Danmark skal selvfølgelig være forgangsland med hensyn til at vælge de rette lyskilder”.</p>

Henrik Worsøe, administrerende direktør i Osram Danmark.

”Men teknologien har udviklet sig således, at LED-pærerne nu er den mest fornuftige løsning. LED-pæren har således mange af de samme egenskaber, som forbrugerne elskede ved glødepæren herunder form, lysstyrke samt farven på lyset. Denne type pære kan spille en stor rolle for nedbringelsen af energiforbruget og dermed opbremsningen af klimaændringerne. Og Danmark skal selvfølgelig være forgangsland med hensyn til at vælge de rette lyskilder”, mener Henrik Worsøe.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online