Batterier skal indsamles

Et nyt EU-direktiv skal nu omsættes til dansk lov. Det skal gøre det lettere at slippe af med batterier, så de ikke smides ud med det almindelige affald og i sidste ende havner i forbrændingsanlæggene.

28.03.2008

CSR.dk

Fra næste år får danskerne nemmere ved at komme af med brugte batterier. Et nyt lovforslag, der torsdag blev fremsat af miljøminister Troels Lund Poulsen (V), betyder, at markant flere batterier i Danmark nu bliver indsamlet, og at det bliver lettere at komme af med brugte batterier.

"Det har ikke altid været lige let for danskerne at finde ud af, hvad der skal ske med brugte batterier. Nogle batterier kunne man smide direkte i skraldespanden, mens andre skulle afleveres på særlige opsamlingssteder. Hele det system får vi nu ryddet op i, og vi får skabt et simpelt og gennemskueligt indsamlingssystem. Med den nye lov, bliver danskerne sparet for en del hovedbrud og besvær, mens miljøet bliver sparet for giftige tungmetaller", siger miljøminister Troels Lund Poulsen (V).

Forureneren betaler
De nye regler for indsamling af batterier er en følge af det såkaldte batteridirektiv fra EU. Producenter og importører af batterierne får ansvaret for at tilbagetage og håndtere de udtjente batterier. Det er i overensstemmelse med princippet om, at det er forureneren, der skal betale. Der vil i en senere bekendtgørelse blive stillet krav til behandlingen af batterierne.

Kommunerne får ansvaret for den praktiske indsamling af batterier fra husholdningerne, som så skal finansieres af producenterne.

Lovforslaget indebærer også, at danskerne fremover skal aflevere både de almindelige brunstensbatterier og de farlige nikkel-cadmium-batterier, der bruges i eksempelvis batteridrevne boremaskiner. De cadmiumholdige batterier har længe skulle afleveres på særlige opsamlingssteder, men undersøgelser har vist, at danskerne ofte har været i tvivl om, hvorvidt batteriet skal indsamles eller ej, og en del af de farlige batterier er derfor endt i skraldespanden.

Med de nye regler bliver anvendelsen af cadmiumholdige batterier forbudt. Undtaget herfra er dog batterier, der er specielt designet til industrielt brug samt batterier i håndværktøj.

I modsætning til andre EU-lande er Danmark allerede langt fremme med at få nedbragt mængden af cadmiumholdige batterier. Vi har i mange år haft en afgift på nikkel-cadmium-batterier, hvilket har betydet, at flere producenter er begyndt at bruge mere miljøvenlige alternativer. I forbindelse med indførelse af producentansvaret fastholdes afgiften på nikkel-cadmium-batterier for at begrænse mængden af farlige batterier.

EU's batteridirektiv har som mål, at medlemslandene i 2012 skal have en indsamlingsprocent på mindst 25 %, og i 2016 på mindst 45 %. Det forventes, at der med den valgte model kan indsamles en større mængde batterier end de i direktivet foreskrevne.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark