Bakterier kan styrke grøn eksport

Forskningen indenfor bakterier er nået langt på det seneste, og nu får sektoren så en bevilling på 28 millioner til at etablere et nyt center for grøn miljøteknologi, der kan betyde startskuddet på et dansk eksporteventyr.

05.01.2010

CSR.dk

Bakterieforskning er et voksende felt på landets universiteter, og den seneste tids gennembrud har sikret feltet en statslig bevilling på 28 millioner kroner etablering af et nyt center for grøn miljøteknologi under ledelse af Aalborg Universitet og i samarbejde med bl.a. DTU, Teknologisk Institut og universiteter i Norge, Holland og Østrig. Pengene kommer fra Det Strategiske Forskningsråds særlige pulje til bæredygtig energi og miljø og skaber selvsagt glæde blandt modtagerne.
”Vores ambitioner er kæmpestore, fordi vi nu får vi mulighed for en langsigtet koordineret indsats inden for et spændende og perspektivrigt forskningsområde. Vi vil etablere en videnskabelig og ingeniørmæssig platform på højeste niveau, hvor alle vigtige danske aktører og udenlandske eksperter i fællesskab skal sikre en førende position inden for grønne miljøteknologier. Det ville være umuligt uden opbakningen fra Det Strategiske Forskningsråd og de deltagende firmaer,” siger Per Halkjær Nielsen fra Aalborg Universitets Institut for Kemi, Miljø og Bioteknologi.
Det, der skal arbejdes med på det nye center er metoder, der i første omgang er rettet mod rensning af spildevand, men med de nye faciliteter i baghånden håber man på gennembrud på en lang række områder. I så fald vil det betyde flere danske arbejdspladser og øget eksport indenfor den voksende miljø- og bioteknologisektor. Det er i hvert fald håbet fra projektets industrielle partnere, bl.a. Novozymes, Krüger og Grundfos BioBooster.
”Centret vil øge Danmarks konkurrenceevne på et område i markant vækst. Så de industrielle partnere ser et stigende marked både nationalt og internationalt med en forventet omsætning på flere milliarder,” forklarer Per Halkjær Nielsen.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup