Bæredygtigt marked for 7.000 mia. kr. i Indien

Potentialet for bæredygtig forretning er enormt i Indien, viser ny rapport. Økonomiske muligheder for 1.000 mia. dollars og 72 mio. job ligger og venter – men der skal også massive investeringer til.

Der er et enormt potentiale for bæredygtige investeringer i Indien, bl.a. her i New Delhi, hvor rapporten blev præsenteret i sidste uge..

05.05.2017

CSR.dk

I analysen Better Business, Better World: India redegør den lokale Business & Sustainable Development Commission for, at virksomheder kan realisere potentielle gevinster på over en billion dollars (godt 6.800 mia. kr.) og skabe op mod 72 mio. job frem mod 2030 inden for fire centrale områder med bæredygtighed som det centrale parameter:

  • Mad og landbrug: $290 mia. og 22 mio. job
  • Byer: $187 mia. og 22 mio. job
  • Energi og mineraler: $282 mia. og 16 mio. job
  • Helbred og sundhed: $248 mia. og 12 mio. job

”Vores rapport viser, at der er et stærkt finansielt incitament for de virksomheder, der kan komme op med bæredygtige løsninger på Indiens udfordringer. Verden har brug for nytænkende erhvervsledere, investorer og iværksættere i Indien for at få åbnet op for disse muligheder og skabe en global økonomi, der ikke efterlader nogen i grøften”, siger formand for Business & Sustainable Development Commission, Mark Malloch-Brown.

Store investeringer påkrævet – social kontrakt essentiel
Rapporten blev offentliggjort ved et arrangement i New Delhi i sidste uge, der med UN Global Compact som vært også satte fokus på forretningsmulighederne i de 17 mål for bæredygtig global udvikling. Her understreger rapporten det store potentiale i at skabe grobund for opfyldelsen af målene.

”Virksomheder i Indien er i stigende grad begyndt at tage disse udfordringer til sig, men de bør gøre det i endnu højere tempo og større skala. Gennem rapporten og vores lokale event håber vi på at sætte gang i den næste bølge af ledere, investorer og iværksættere, der forstå SDG’ernes muligheder og er villige til at tage det næste skridt for at opnå dem”, siger UNGC’s danske direktør, Lise Kingo.

Det kræver imidlertid, at disse virksomheder er klar til at poste nogle penge i udviklingen. Således vurderer rapporten, at der i Indien er behov for årlige investeringer på 565 mia. dollars (godt 3.850 mia. kr.) om året frem til 2030. For at dække det gab, foreslår man at udvide og effektivisere brugen af blended funding, altså blandingen af offentlige og private investeringer.

Læs også: Ny platform skal bidrage til FN’s 17 verdensmål

Derudover peger rapporten på, at en ”ny social kontrakt” mellem virksomheder, regeringer og civilsamfundet er essentiel for at definere den private sektors rolle i en ny, mere fair økonomi. Virksomhederne bør starte med at rette ind efter rapportens anbefalinger: genopbygge tillid ved at skabe ordentlig arbejdspladser, belønne ansatte behørigt, investerer i lokalsamfundene og betale deres skatter.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Root cause analysis is used to improve process and product quality, minimize safety risks, and meet regulatory requirements.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København