Bæredygtige investeringer er mere end vindmøller og solceller

Coronakrisen har tydeliggjort behovet for investeringer indenfor løsninger på sociale områder som fx arbejdsløshed, hungersnød og boligmangel.

22.12.2020

CSR.dk

Bæredygtige investeringer forbindes ofte med grønne investeringer, men i virkeligheden er det et meget bredere område, der i høj grad også dækker over de sociale investeringer.

Det skriver Børsen.

Investeringer indenfor løsninger på arbejdsløshed, hungersnød og ulighed er i de seneste år buldret fremad. Bare det seneste år er antallet af udstedte sociale obligationer på verdensmarkedet steget med over 700 procent, viser tal fra SEB.

“Vi oplever en kæmpe interesse fra vores investorer på lige netop det her. Man er ved at indse, at det er vigtigt at få et kapitalmarked på det her område op at stå,” siger Lars Eibeholm, chef for bæredygtighed i SEB.

Nordea har for nyligt lanceret en fond, der udelukkende skal have med sociale investeringer at gøre. Thomas Sørensen, der er porteføljemanager og medansvarlig for fonden og også leder Nordeas klima -og miljøfond understreger, at fonden ikke skal forveksles med nødhjælp, men derimod investerer i virksomheder, der arbejder med at udvikle løsninger på de sociale problemer.

Læs også: Auderødlejren skal omdannes til et Silicon Valley for bæredygtighed i miniformat, mener tænketanken Sustainia

Man oplever ligeledes en tendens til, at det ikke kun er det rå økonomiske afkast, der betyder noget i en investering, men i høj grad også, hvad den bidrager til at løse.

Flere eksperter mener, at Coronakrisen har bidraget til den markante stigning i sociale investeringer, simpelthen fordi at de sociale udfordringer er blevet sat på spidsen og blevet endnu tydeligere. Behovet for udvikling på de sociale områder er blevet understreget, og det har fået motivationen til at investere i den sociale retning til at stige.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods