Bæredygtige investeringer er mere end vindmøller og solceller

Coronakrisen har tydeliggjort behovet for investeringer indenfor løsninger på sociale områder som fx arbejdsløshed, hungersnød og boligmangel.

22.12.2020

CSR.dk

Bæredygtige investeringer forbindes ofte med grønne investeringer, men i virkeligheden er det et meget bredere område, der i høj grad også dækker over de sociale investeringer.

Det skriver Børsen.

Investeringer indenfor løsninger på arbejdsløshed, hungersnød og ulighed er i de seneste år buldret fremad. Bare det seneste år er antallet af udstedte sociale obligationer på verdensmarkedet steget med over 700 procent, viser tal fra SEB.

“Vi oplever en kæmpe interesse fra vores investorer på lige netop det her. Man er ved at indse, at det er vigtigt at få et kapitalmarked på det her område op at stå,” siger Lars Eibeholm, chef for bæredygtighed i SEB.

Nordea har for nyligt lanceret en fond, der udelukkende skal have med sociale investeringer at gøre. Thomas Sørensen, der er porteføljemanager og medansvarlig for fonden og også leder Nordeas klima -og miljøfond understreger, at fonden ikke skal forveksles med nødhjælp, men derimod investerer i virksomheder, der arbejder med at udvikle løsninger på de sociale problemer.

Læs også: Auderødlejren skal omdannes til et Silicon Valley for bæredygtighed i miniformat, mener tænketanken Sustainia

Man oplever ligeledes en tendens til, at det ikke kun er det rå økonomiske afkast, der betyder noget i en investering, men i høj grad også, hvad den bidrager til at løse.

Flere eksperter mener, at Coronakrisen har bidraget til den markante stigning i sociale investeringer, simpelthen fordi at de sociale udfordringer er blevet sat på spidsen og blevet endnu tydeligere. Behovet for udvikling på de sociale områder er blevet understreget, og det har fået motivationen til at investere i den sociale retning til at stige.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København