Bæredygtige investeringer er mere end vindmøller og solceller

Coronakrisen har tydeliggjort behovet for investeringer indenfor løsninger på sociale områder som fx arbejdsløshed, hungersnød og boligmangel.

22.12.2020

CSR.dk

Bæredygtige investeringer forbindes ofte med grønne investeringer, men i virkeligheden er det et meget bredere område, der i høj grad også dækker over de sociale investeringer.

Det skriver Børsen.

Investeringer indenfor løsninger på arbejdsløshed, hungersnød og ulighed er i de seneste år buldret fremad. Bare det seneste år er antallet af udstedte sociale obligationer på verdensmarkedet steget med over 700 procent, viser tal fra SEB.

“Vi oplever en kæmpe interesse fra vores investorer på lige netop det her. Man er ved at indse, at det er vigtigt at få et kapitalmarked på det her område op at stå,” siger Lars Eibeholm, chef for bæredygtighed i SEB.

Nordea har for nyligt lanceret en fond, der udelukkende skal have med sociale investeringer at gøre. Thomas Sørensen, der er porteføljemanager og medansvarlig for fonden og også leder Nordeas klima -og miljøfond understreger, at fonden ikke skal forveksles med nødhjælp, men derimod investerer i virksomheder, der arbejder med at udvikle løsninger på de sociale problemer.

Læs også: Auderødlejren skal omdannes til et Silicon Valley for bæredygtighed i miniformat, mener tænketanken Sustainia

Man oplever ligeledes en tendens til, at det ikke kun er det rå økonomiske afkast, der betyder noget i en investering, men i høj grad også, hvad den bidrager til at løse.

Flere eksperter mener, at Coronakrisen har bidraget til den markante stigning i sociale investeringer, simpelthen fordi at de sociale udfordringer er blevet sat på spidsen og blevet endnu tydeligere. Behovet for udvikling på de sociale områder er blevet understreget, og det har fået motivationen til at investere i den sociale retning til at stige.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online