Bøn til europæiske virksomheder: stop handel med brasilianske produkter

Brasiliens oprindelige folk turnerer Europa rundt med en opsang til de europæiske virksomheder. De beder virksomhederne stoppe deres handel med brasilianske produkter og stille krav til den brasilianske præsident.

Opsangen kommer fra APIB, en sammenslutning af oprindelige folk, som kæmper for oprindelige folks territorier og rettigheder i Brasilien..

04.11.2019

CSR.dk

Oprindelige brasilianske folk rejser i disse uger rundt i Europa og demonstrerer og holder taler for europæiske virksomheder, der handler med varer fra Brasilien.

De beder virksomhederne tage ansvar for effekten af det europæiske indtog på det brasilianske marked, skriver mynewsdesk.com.

Læs også: CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Konkret vil de have europæiske virksomheder til at stoppe deres handel med brasilianske produkter, så længe det forårsager afskovning og dødsfald.  

Opsangen kommer fra APIB, en sammenslutning af oprindelige folk, som kæmper for oprindelige folks territorier og rettigheder i Brasilien.

Besøg i Oslo
Oksekød, soja, træ og palmeolie er nogle af de produkter, der bliver ryddet allermest skov for i Sydamerika. Når skovene ryddes, tvinges de befolkningsgrupper, der bor der, væk fra deres territorier.

Produkterne eksporteres i stigende grad til Europa mens naturen, der omlægges til landbrug, bliver sprøjtet med pesticider, der er ulovlige i EU.

Den 31. oktober besøgte APIB Oslo. Her fortalte de om nogle af nogle af de konsekvenser, som den europæiske efterspørgsel og virksomhedernes praksis, har for de oprindelige folk.

Ifølge newsdesk.com fortalte lederen af APIB, Kretã, hvordan den brasilianske regering i 1970’erne begyndte at sælge jord, der egentlig tilhørte oprindelige folk, til store virksomheder og europæiske entreprenører.

Kretãs far kæmpede dengang imod regeringen og begyndte at tilbageerobre landet til dem, der boede på det. Det fik ham dræbt.
Påvirker hele verdens befolkning

Læs også: 50 virksomheder kan ikke redegøre for, hvor deres anvendte soja stammer fra

Angela er leder for en anden befolkningsgruppe, der bor i Amazonskoven, og siden 1970’erne er hendes befolkningsgruppe gået fra at udgøre 3000 mennesker til i dag at udgøre 85 mennesker.

“Jeg beder jer om at tænke på, at det, der ikke er godt for jer og jeres børn, heller ikke er godt for os og vores børn. Jeg er sikker på, at I har stor nok indflydelse til at bede jeres samarbejdspartnere om ikke at drive virksomhed på oprindelige folks territorier”, sagde Angela.

Begge talere understregede, at skovrydningen har konsekvenser for hele verdens befolkning.

“Europa kan hjælpe os i kampen mod en regering, der er en fjende af oprindelige folk. Når regeringen erklærer krig mod oprindelige folk, erklærer den krig mod hele verden. For vi beskytter skovene, der skal forhindre klimaforandringerne”, sagde Kretã med henvisning til Brasiliens præsident Jair Bolsonaros klimapolitik.

Det danske ansvar
Den europæiske import af produkter, der forårsager afskovning i Brasilien, bliver for tiden debatteret af både organisationer og politikere. Senest fremsatte Enhedslisten et forslag om at stoppe al dansk import af oksekød og soja indtil afskovningen standses.

I følge newdesk.com importerer Danmark hvert år 1,7 mio tons soja fra Sydamerika, som primært bruges til dyrefoder i landbruget.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online