Bæredygtigt idrætsbyggeri kan spare millioner

Energieffektive og bæredygtige om- og nybygninger inden for idrætten kan ikke alene være med til at spare millioner af kroner, der kan også åbnes op for nytænkende arkitektur og teknologi.

18.06.2009

CSR.dk

Hvis alle de største sportshaller i Danmark reducerede blot 10 % i deres energiforbrug kunne de spare op mod 50 mio. kr. om året. Eller hvis bare to ud af tre haller gennemfører en energibesparende ombygning kan den årlige besparelse runde de 70 mio. kr. Det viser en undersøgelse fra Kuben Management offentliggjort i seneste nummer af Lokale- og Anlægsfondens blad, ”Tribune”. Bladet fokuserer på netop bæredygtigt idrætsbyggeri og præsenterer i den forbindelse en række forskellige, store og små projekter der sparer både energi og penge – og samtidig byder på ny og spændende arkitektur.
Et projekt foregår i Fynshav på Als, hvor planen er lagt for en idrætshal ved navn ’Diamanten’ der er navngivet efter de lysreflektorer der bliver placeret på taget og vil sørge for naturligt lys i hallen. Derudover bliver taget også udstyret med strømproducerende solceller og også i forhold til ventilationen er der tænkt i genanvendelse af energi. Diamanten er et godt bud på, hvordan de nye regler om miljøhensyn, klima og energi på byggeområdet kan udnyttes til gavn for alle involverede. Det er naturligt nok noget man sætter pris på i Lokale- og Anlægsfonden.
”Med den store opmærksomhed, der lige nu er på miljøforandringer og -påvirkninger, har idrætten, kulturen og arkitekturen i Danmark en enestående mulighed for at komme frem i forreste linje indenfor bæredygtigt idrætsbyggeri”, siger fondens direktør, Torben Frølich.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams