Bæredygtigt bynetværk fortsætter arbejdet

En ny bevilling til det internationale klimanetværk C40 betyder, at sammenslutningen af byer i fremtiden kan fortsætte det innovative arbejde.

New York er blandt hovedbyerne i C40-netværket..

25.01.2017

CSR.dk

Arbejdet med bæredygtig byudvikling indebærer alt fra bolig- og anlægsbyggeri til trafik og affaldshåndtering – det eneste krav er, at vidensdelingen bidrager til at reducere byernes ressourceforbrug og udledningen af drivhusgasser.  

I de kommende år vil C40-sammenslutningen sætte særligt fokus på, hvordan vi når målet i klimaftalen fra Paris om at begrænse den globale temperaturstigning til kun 1,5 grader celsius.

Danmark som foregangsland
En af C40’s hovedstøtter er den danske fond Realdania, der har haft et stærk samarbejde med det internationale klimanetværk siden 2013. Fonden har primært fokus på projekter i Danmark, og vores lille, nordiske land har meget at byde på internationalt, forklarer Realdanias adm. direktør Jesper Nygård:

København er medlem af C40 som innovationsby. Byen bliver blandt andet fremhævet for bæredygtige løsninger når det kommer til klima og reducering i udledningen af drivhusgasser. Foto: Jens Dige/AP.

"Tag byer som København og Sønderborg. Her kommer hundredvis af udenlandske delegationer hvert år for at blive inspireret af de mange bæredygtige løsninger og arbejdet for at reducere i byernes udledningsgasser. Den internationale opmærksomhed på Danmark er et stort plus for danske byer og virksomheder - og for klimaet globalt set. Fordi vores viden, erfaring og produkter er en del af det puslespil, som skal sikre en global, grøn omstilling”.

København er medlem af C40 som ”innovating city” og i den forbindelse repræsentant for alle innovationsbyerne i netværkets styregruppe. Derudover er Danmarks hovedstad også leder af C40’s arbejdsgruppe for grøn vækst, Green Growth Network, og så har den internationale byudviklingsgruppe for nylig kåret København som en af de bedste byer til at adressere klimaforandringerne.

Læs også: Ny forening skal gøre bæredygtige byer til dansk eksportvare

C40-netværket består i dag af 90 af verdens største og mest innovative byer. Samlet tæller medlemsbyerne over 650 millioner mennesker, og de står bag 25 procent af verdens bruttonationalprodukt.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V