Bæredygtighed som platform for forretningen

Selvom vinderen af Miljøprisen på årets byggerimesse, facadeproducenten Komproment, kun har arbejdet med CSR i et par år, så er de bæredygtige tanker allerede blevet en central del af virksomheden, og noget man inddrager i mange sammenhænge i den daglige drift.

Komproments CSR-chef Mads Røge på scenen Fredericia for at modtage MIljøprisen. Foto: Anders Kampmann.

22.03.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

”To år er ikke meget, men der skal ske noget, og det går ganske stærkt for tiden, så det er vi tilfredse med. Vi arbejder både på det strategiske niveau og med en masse små ting, der også giver finansielle besparelser oveni miljøgevinsten, så det er en bred indsats”.

Læs også: Ny digital platform for materialer til bæredygtigt byggeri

Komproment leverer bæredygtige facadaløsninger til bl.a. boligbyggerier som her Alberts Have i Albertslund. Illustration: Komproment/ONV Arkitekter.

I sidste uge, tirsdag d. 13. marts, blev Komproment, der laver tag- og facadeløsninger, så belønnet med Miljøprisen på årets store byggerimesse, Byggeri ’18, i Fredericia. I betænkningen fra dommerkomitéen blev det bl.a. fremhævet, hvordan man fokuserer på design, der kan skilles ad, hvilket sikrer at materialerne kan genbruges bedst muligt.

Den anerkendelse af virksomhedens konkrete arbejde vækker selvsagt glæde i selskabet, fortæller Mads Røge, da CSR.dk fanger ham efter prisuddelingen.

”Det er et skulderklap, som vi selvfølgelig er rigtig glade for. Det at éns indsats bliver anerkendt af nogen udefra, er virkelig noget vi kan bruge og tage med videre. Det er med til at gøre CSR til en platform i forhold til den øvrige del af forretningen, og som gør, at ansvarligheden kommer ind i virksomhedens DNA, både omkring vores produkter, leverandører osv.”, siger han.

Strategisk betydning
I lighed med Henning Jensen fra Kronospan, der vandt Klimaprisen, peger Mads Røge på at CSR-strategien har stor betydning for selskabets resultater, selvom man måske ikke lige umiddelbart kan sætte kroner og øre på.

”Det er jo svært at måle direkte i forhold til markedet, hvordan det her gør en forskel, men vi kan mærke at det er et vigtigt element i fortællingen om os som virksomhed, og om vores specifikke produkter. Så det strategisk godt for os at være aktive på CSR-området”, forklarer han.

Læs også: Troldtekt: Cradle to Cradle giver os den rigtige dokumentation

Komproments CSR-fokus indebærer også, at man er skeptisk i valget af leverandører og efterspørger grundig dokumentation på råmaterialers oprindelse, ligesom man også er begyndt at indtænke transportdelen af driften. Det er dog stadig ”lidt på forsøgsbasis”, som Mads Røge siger.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online