Bæredygtighed skal vække pigers interesse i tekniske uddannelser

Erhvervsskolen EUC Nord vil få piger ind på tekniske og naturvidenskablige uddannelser gennem et projekt om bæredygtighed. Det kan være ”en meget meningsfuld indgang til de tekniske fag for pigerne” lyder det fra EUC Nord om initiativet.

Erhvervsskoler og gymnasier mangler piger på uddannelser indenfor videnskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik..

29.10.2019

CSR.dk

Piger er underrepræsenterede på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser. I starten af oktober løb det landsdækkende initiativ ”Girls Day In Science” af stablen, og nu melder erhvervsskolen EUC Nord sig ind i kampen om at lokke piger til med nyt initiativ. Det skriver TV2nord.dk

Læs også: Bella Center vil have flere unge ind i branchen

EUC Nord inviterer nemlig piger inden for med projektet ”bæredygtige overgange, bæredygtige løsninger” og håber, at fokus på bæredygtighed kan vække pigernes interessen for de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser.

”Netop bæredygtighedsperspektivet har i højere grad pigernes bevågenhed end de mere traditionelle projekter i de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser. Her er et brandvarmt emne, som kan være en meget meningsfuld indgang til de tekniske fag for pigerne", siger Charlotte Bisbjerg Nielsen, der er udviklingschef hos EUC Nord.

Ifølge Charlotte Bisbjerg Nielsen mangler erhvervsskoler og gymnasier piger på uddannelser indenfor videnskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik.

Med til udvikling af fag

Pigerne, der deltager i projektet, skal sammen med lærere være med til at udvikle forløb og valgfag til folkeskoler, FGU og efterskoler.

Læs også: Den bæredygtige besøgende skal have flere muligheder

Aktiviteterne og forløbene vil blive kommunikeret til unge via sociale medier. Planen er, at de påbegyndes efter sommerferien i 2020 og udbydes over en treårig periode.

Projektet vil koste 4.447.100 kroner og er finansieret gennem EU’s Socialfond. Udover EUC Nord er AMU Nordjylland, EUC Nordvest og Erhvervsskolerne i Aars med i projektet.

- MGC

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online