Bæredygtighed og kunstig intelligens – potentiale og (mulige) problemer

Der er store muligheder i computerkraft og kunstig intelligens, når det kommer til at styrke bæredygtigheden på en lang række områder. Men flere spørgsmål melder sig også; kan en maskine tage fx en bæredygtig, fair beslutning? Og mister vi alle sammen vores job?

Den kunstige intelligens' indtog kan gøre en stor forskel for virksomhedernes bæredygtighedsindsats, men måske også skabe nye problemer undervejs..

21.08.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Et af de områder på kortet over den teknologiske udvikling, der indtil videre ikke er specielt velbeskrevet i forhold til bæredygtighed er kunstig intelligens (AI), skriver Greenbiz. AI er således efterhånden til stede mange steder i vores hverdag, fx i streamingtjenester eller stemmestyrede systemer, men hvad det egentlig har af potentiale i et ’grønt’ perspektiv er mindre omtalt.

Ifølge Greenbiz er der ikke desto mindre allerede eksempler på, at AI gør en positiv forskel for forskellige virksomheder indsats på bæredygtighedsfronten. Det handler i høj grad om at effektivisere processer, hvilket fører til besparelser på energiforbrug og dermed mindskede drivhusgasemissioner, ligesom innovationstiltag kan fremmes med AI. Det er løsninger, der stadig er på et tidligt stadie og begrænsede i udbredelse, men som data viser kan gøre en forskel på den mellemlange bane.

Ligesom Google arbejder IBM løbende med at forbedre effektiviteten og reducere strømforbruget i sine datacentre. Foto: IBMphoto24/flickr.

Et kendt eksempel på dette er Google, der igennem en del år har arbejdet med at forbedre effektiviteten i sine mange datacentre. For nylig nåede man til et punkt, hvor ingeniørerne ikke mente, der kunne gøres mere, indtil en af dem foreslog at bruge en AI-model (machine learning) udviklet til et andet formål.

Den kunstige intelligens blev sat til at ”lære” hvornår og hvorfor bestemte hændelser fandt sted i datacenteret og baseret på den data var Googles algoritmer i stand til at finde flere områder, hvor der kunne spares betydelige mængder energi. I alt har Google, hvis kommende europæiske hovedkvarter også skal være ganske grønt, gennem brugen af AI i denne sammenhæng kunne reducere energiforbruget til køling i sine datacentre med 40 procent, til gavn for både bundlinje og miljø. Andre selskaber, bl.a. IBM, arbejder med lignende initiativer.

En af de sektorer, hvor AI er mest udbredt, er i bilindustrien, hvor virksomheder som Tesla arbejder hårdt på at gøre sine biler, herunder selskabets kommende lastvogn, selvkørende, hvilket indeholder flere bæredygtige perspektiver. En computerstyret bil kan køre mere brændstoføkonomisk end en normal, og flere af dem kan køre tættere sammen (i platoons), og på den måde sparer yderligere energi.

Flere potentielle risici
Men, påpeger Greenbiz, der er også en bagside af medaljen. Udover de mange muligheder er der, ifølge mediet, nemlig også en del risici forbundet med AI, og det er ikke noget, virksomhederne lader til at bruge specielt mange kræfter på at bekymre sig. På trods af hans egen virksomheds arbejde på området, er Tesla-boss Elon Musk dog blandt dem, der længe har advaret om netop dette.

Ud af de over 8.000 CSR-rapporter og indberetninger til CDP, der indsamler netop miljødata, som Greenbiz har gennemgået, har man ikke været i stand til at finde mere end ’en håndfuld’, der nævner de potentielle risikomomenter omkring AI.

Læs også: Teslas bæredygtige energimission

Et af de punkter som eksempelvis virksomheder, der arbejder med mennesker, bør være opmærksom på, handler om ’automatiserede fordomme’ (automated bias), som kan forekomme i maskindrevne beslutningsprocesser. Det kan ifølge Greenbiz fx ske, når en computer begynder at genkende mønstre i data og begynder at lave anbefalinger på baggrund af eksempelvis race, køn eller alder. Her har virksomheden et ansvar for, at det foregår på fair vis.

Som eksempel på dette fremhæver Greenbiz selskaber i kreditvurderingsbranchen. Her bruger adskillige aktører AI til at analysere store mængder data for at bedømme en klients kreditværdighed, og i sådanne tilfælde kan automatiserede fordomme komme til at spille en uheldig rolle.

At foretage disse bedømmelser på baggrund af race eller køn, selv delvist, er nemlig ulovligt og kan åbne op for mulige retssager. En virksomhed bør derfor være forberedt og have en politik på området, der tager stilling til, hvad algoritmerne kan og må, og hvad de ikke må.

Omkring de selvkørende biler er der også en risiko for, at AI faktisk til dels kommer til at modvirke bæredygtigheden. En automatisk bil kan således nemt tænkes at blive så stor en bekvemmelighed, at de faktisk vil få folk til at køre mere i bil end ellers, og dermed – evt. i kombination med et fravalg af offentlig transport – fører til øgede udledninger, med mindre elbilerne for alvor slår igennem samtidig, og mere trængsel. Her kan flere delebilsordninger dog være et modsvar.

Endelig er der den teknologiske arbejdsløshed, som der har været analyseret på i årevis, både herhjemme og i amerikanske regi. Og som Greenbiz skriver, så vil en verden uden job være ensbetydende med et helt nyt sæt hidtil uudforskede udfordringer og konsekvenser for bæredygtigheden, som vi for størstedelens vedkommende pt. kun kan gisne om.

Læs også: Forretningsmodeller for fremtiden: forandring i tidobbelt hastighed

Sikkert er det i hvert fald, at den kunstige intelligens er her, den er kommet for at blive, og vil kun vokse i omfang og kompleksitet. Med den kommer såvel muligheder som udfordringer, der både kan løse store problemer og måske skabe andre undervejs, og de virksomheder, der vil arbejde med teknologien, skal forholde sig til begge dele.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online