Bæredygtig pasteurisering vinder årets Green Tech Challenge

En bæredygtig pasteuriseringsteknik har sikret den unge startup Lyras titlen som vinder af Green Tech Challenge 2017.

Lasse Hansen (tv) og Rasmus Mortensen stiftede Lyras tidligere på året – nu har startup’et vundet Green Tech Challenge 2017. Foto: Green Tech Challenge. .

03.10.2017

CSR.dk

Den unge virksomhed Lyras har vundet årets Green Tech Challenge – et program, der siden 2015 har forsøgt at gøre grøn forretning til god forretning ved at forbinde bæredygtige startups med kapital og ekspertise.

Manden bag Lyras hedder Rasmus Mortensen, og selvom han siden 2016 har arbejdet på den pasteuriseringsteknik, der ligger til grund for virksomheden, er selve firmaet kun få måneder gammelt:

”Jeg har virkelig haft travlt med at få virksomheden op at køre, og det har været en stor hjælp at deltage i Green Tech Challenge, hvor jeg i den grad har fået udvidet mit netværk. Det har været meget lærerigt at sparre med andre i samme situation, og få inputs fra de dygtige konsulentfirmaer”, siger Rasmus Mortensen.

Internationalt potentiale
Traditionelt bliver flydende fødevarer pasteuriseret via opvarmning, men med teknologien fra Lyras kan man nøjes med at bruge UV-lys og dermed spare en masse energi – helt op til 90 procent. Derfor kalder Brian Rønne Nielsen fra rådgivningsvirksomheden PwC, der er partner i Green Tech programmet, også Lyras’ potentiale for ’koloenormt’ – både nationalt og internationalt.

Det er det store forretningspotentiale kombineret med den betydelige energibesparelse teknikken giver, der har ført Lyras helt til tops i konkurrencen:

”Lyras vinder, fordi deres teknologi har et enormt potentiale og kan ændre den måde, vi pasteuriserer på globalt. Udover det rummer Lyras et fantastisk lovende forretningspotentiale”, siger Frederik van Deurs, medstifter af Green Tech Challenge.

Læs også: ”Vi vil hylde dem, der når hele vejen rundt”

I alt har 16 grønne startups deltaget i Green Tech Challenge 2017. Andenpladsen gik til Flow Loop – et brusepanel som sparer op til 90 procent vand og 80 procent energi, samtidig med at det renser vandet.

En undersøgelse blandt deltagerne i den første Green Tech Challenge i 2015 viser, at ét år efter programmet, var omsætningen i gennemsnit tredoblet, og antallet af medarbejdere var steget med 67 procent. Derudover havde 73 procent rejst kapital – gennemsnitligt 3,7 millioner kroner. I år har Green Tech Challenge gennemført programmer i København, London, Helsinki, Lissabon og Berlin, og ambitionen er at have 50 programmer fordelt over hele verden i 2020, for virksomheder der gør grøn forretning til god forretning.

Læs mere om Green Tech Challenge her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus