Bæredygtig pasteurisering vinder årets Green Tech Challenge

En bæredygtig pasteuriseringsteknik har sikret den unge startup Lyras titlen som vinder af Green Tech Challenge 2017.

Lasse Hansen (tv) og Rasmus Mortensen stiftede Lyras tidligere på året – nu har startup’et vundet Green Tech Challenge 2017. Foto: Green Tech Challenge. .

03.10.2017

CSR.dk

Den unge virksomhed Lyras har vundet årets Green Tech Challenge – et program, der siden 2015 har forsøgt at gøre grøn forretning til god forretning ved at forbinde bæredygtige startups med kapital og ekspertise.

Manden bag Lyras hedder Rasmus Mortensen, og selvom han siden 2016 har arbejdet på den pasteuriseringsteknik, der ligger til grund for virksomheden, er selve firmaet kun få måneder gammelt:

”Jeg har virkelig haft travlt med at få virksomheden op at køre, og det har været en stor hjælp at deltage i Green Tech Challenge, hvor jeg i den grad har fået udvidet mit netværk. Det har været meget lærerigt at sparre med andre i samme situation, og få inputs fra de dygtige konsulentfirmaer”, siger Rasmus Mortensen.

Internationalt potentiale
Traditionelt bliver flydende fødevarer pasteuriseret via opvarmning, men med teknologien fra Lyras kan man nøjes med at bruge UV-lys og dermed spare en masse energi – helt op til 90 procent. Derfor kalder Brian Rønne Nielsen fra rådgivningsvirksomheden PwC, der er partner i Green Tech programmet, også Lyras’ potentiale for ’koloenormt’ – både nationalt og internationalt.

Det er det store forretningspotentiale kombineret med den betydelige energibesparelse teknikken giver, der har ført Lyras helt til tops i konkurrencen:

”Lyras vinder, fordi deres teknologi har et enormt potentiale og kan ændre den måde, vi pasteuriserer på globalt. Udover det rummer Lyras et fantastisk lovende forretningspotentiale”, siger Frederik van Deurs, medstifter af Green Tech Challenge.

Læs også: ”Vi vil hylde dem, der når hele vejen rundt”

I alt har 16 grønne startups deltaget i Green Tech Challenge 2017. Andenpladsen gik til Flow Loop – et brusepanel som sparer op til 90 procent vand og 80 procent energi, samtidig med at det renser vandet.

En undersøgelse blandt deltagerne i den første Green Tech Challenge i 2015 viser, at ét år efter programmet, var omsætningen i gennemsnit tredoblet, og antallet af medarbejdere var steget med 67 procent. Derudover havde 73 procent rejst kapital – gennemsnitligt 3,7 millioner kroner. I år har Green Tech Challenge gennemført programmer i København, London, Helsinki, Lissabon og Berlin, og ambitionen er at have 50 programmer fordelt over hele verden i 2020, for virksomheder der gør grøn forretning til god forretning.

Læs mere om Green Tech Challenge her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense