Bæredygtig pasteurisering vinder årets Green Tech Challenge

En bæredygtig pasteuriseringsteknik har sikret den unge startup Lyras titlen som vinder af Green Tech Challenge 2017.

Lasse Hansen (tv) og Rasmus Mortensen stiftede Lyras tidligere på året – nu har startup’et vundet Green Tech Challenge 2017. Foto: Green Tech Challenge. .

03.10.2017

CSR.dk

Den unge virksomhed Lyras har vundet årets Green Tech Challenge – et program, der siden 2015 har forsøgt at gøre grøn forretning til god forretning ved at forbinde bæredygtige startups med kapital og ekspertise.

Manden bag Lyras hedder Rasmus Mortensen, og selvom han siden 2016 har arbejdet på den pasteuriseringsteknik, der ligger til grund for virksomheden, er selve firmaet kun få måneder gammelt:

”Jeg har virkelig haft travlt med at få virksomheden op at køre, og det har været en stor hjælp at deltage i Green Tech Challenge, hvor jeg i den grad har fået udvidet mit netværk. Det har været meget lærerigt at sparre med andre i samme situation, og få inputs fra de dygtige konsulentfirmaer”, siger Rasmus Mortensen.

Internationalt potentiale
Traditionelt bliver flydende fødevarer pasteuriseret via opvarmning, men med teknologien fra Lyras kan man nøjes med at bruge UV-lys og dermed spare en masse energi – helt op til 90 procent. Derfor kalder Brian Rønne Nielsen fra rådgivningsvirksomheden PwC, der er partner i Green Tech programmet, også Lyras’ potentiale for ’koloenormt’ – både nationalt og internationalt.

Det er det store forretningspotentiale kombineret med den betydelige energibesparelse teknikken giver, der har ført Lyras helt til tops i konkurrencen:

”Lyras vinder, fordi deres teknologi har et enormt potentiale og kan ændre den måde, vi pasteuriserer på globalt. Udover det rummer Lyras et fantastisk lovende forretningspotentiale”, siger Frederik van Deurs, medstifter af Green Tech Challenge.

Læs også: ”Vi vil hylde dem, der når hele vejen rundt”

I alt har 16 grønne startups deltaget i Green Tech Challenge 2017. Andenpladsen gik til Flow Loop – et brusepanel som sparer op til 90 procent vand og 80 procent energi, samtidig med at det renser vandet.

En undersøgelse blandt deltagerne i den første Green Tech Challenge i 2015 viser, at ét år efter programmet, var omsætningen i gennemsnit tredoblet, og antallet af medarbejdere var steget med 67 procent. Derudover havde 73 procent rejst kapital – gennemsnitligt 3,7 millioner kroner. I år har Green Tech Challenge gennemført programmer i København, London, Helsinki, Lissabon og Berlin, og ambitionen er at have 50 programmer fordelt over hele verden i 2020, for virksomheder der gør grøn forretning til god forretning.

Læs mere om Green Tech Challenge her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark