Avis: Regeringen vil spare 340 millioner på miljøet

Ifølge lækkede dokumenter, som Information er kommet i besiddelse af, vil Venstre-regeringen skære kraftigt i den danske miljøpolitik. Kritikken er hård fra flere sider.

Avedøreværket, der fyrer med både kul, olie og naturgas, vil ikke blive udfaset i samme tempo som den tidligere regering lagde op til, hvis Venstres lækkede finanslovsforslag bliver til virkelighed. Foto: Dong Energy.

01.09.2015

CSR.dk

Dagbladet Information er kommet i besiddelse af et antal fortrolige dokumenter fra Finansministeriet, der lægger op til besparelser på i alt 338,2 mio. kr. på den grønne omstilling på næste finanslov.

Det vil betyde et farvel til den tidligere regerings mål omkring vedvarende energi, der lød på 100 % VE i 2050 og en total udfasning af kul i de danske kraftværker. Ligeledes annullerer Venstre-forslaget ambitionen om en 40 procents reduktion i det danske CO2-udslip i 2020, såvel som støtten til klimapuljen, de såkaldte ”grønne ildsjæle” og dele af Naturplan Danmark, som alle var en del af SR-regeringens sidste finanslov. Hertil kommer adskillige andre tiltag i forbindelse med transport, bæredygtig produktion, luftforurening og lign., som også bliver tilbagerullet.

Udsigten til disse massive nedskæringer vækker opsigt i både oppositionen, hos regeringens parlamentariske grundlag og blandt interesseorganisationer i civilsamfundet, Information har været i kontakt med.

»Det lyder gruopvækkende, [og] det tyder på, at Venstre-regeringen slet ikke anerkender betydningen af aktiv borgerinddragelse og -deltagelse i dette arbejde. Det er helt galt, for erfaringen viser, at sådanne penge er givet godt ud,” siger sekretariatsleder i Det Økologiske Råd, Christian Ege Jørgensen, således til avisen.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Miljø- og klimaordfører Mette Abildgaard fra Venstres normale støtter i de Konservative, er ikke meget mildere i sin reaktion på indholdet i dokumenterne.

"Det er godt nok deprimerende læsning. Det vidner i den grad om en regering, som ikke har nogen ambitioner på det her område, og som ikke ønsker en grøn omstilling. Selvfølgelig kan vi se på, om der er enkelte initiativer, hvor vi kan bruge pengene bedre. Det er vi altid åbne over for, men det her ligner bare en helt systematisk slagtning af området," siger hun.

”Tudetosset”
Fra oppositionens side er man heller ikke ligefrem begejstrede for det mulige kommende udspil fra regeringens side. Enhedslistens miljø- og klimaordfører, Maria Reumert Gjerding, er således ”fuldstændig rystet og rasende” og uddyber i en skriftlig kommentar til Ritzau:

”Det er tudetosset, tilbageskuende og uden nogen fornemmelse for virkeligheden. Det er som om, regeringen ikke har opdaget, at vi befinder os i en klimakrise, der truer vores livsbetingelser på den her klode. Også økonomisk er dette her både dumt og kortsigtet. Det er vores grønne førertrøje, regeringen med fuldt overlæg vil overrække til andre lande.”

Såvel Enhedslisten som Konservative fastslår, at de vil bekæmpe Venstre-forslagene med næb og kløer, hvis de bliver fremsat som de ser ud i de lækkede dokumenter. Og det er nok heller ikke hos Alternativet, regeringen skal finde opbakning. Partiets politiske leder Uffe Elbæk, tilslutter sig ligeledes kritikerkoret og peger på den generelle bevægelse mod klimabevidsthed og grønne tiltag globalt.

”Fra alle kanter af verden kommer i disse dage den samme analyse: Det er nu, vi skal handle, hvis klimakrisen ikke skal komme ud af kontrol. Obama siger det. Paven siger det. De eneste, der åbenbart går den stik modsatte vej, er den danske regering – hvis ellers det lækkede udkast til finanslov er sanddrueligt,« siger han.

Dårligt signal frem mod Paris
I tråd med Uffe Elbæk peger Christian Ege Jørgensen fra Det Økologiske Råd på det internationale perspektiv frem mod COP21 til vinter.

”Besparelserne på klimaområdet og opgivelsen af de centrale målsætninger er et rigtig dårligt signal at sende fra Danmark op til klimatopmødet i Paris til december. Mange ser jo til Danmark som laboratoriet, der har vist, at det kan lade sig gøre at opretholde en velfærdsstat og et rigt samfund og samtidig skære kraftigt ned på CO2-udledningerne. Lige nu gælder det om at presse andre lande til at gå op i målsætning, og så er det et enormt dårligt signal, hvis Danmark går ned i målsætning,” siger han til Information.

Læs også: Økologisk Råd: Hold fast i klimaambitionerne frem mod Paris

Over for avisen forsvarer Klima-, energi- og forsynings- minister Lars Christian Lilleholt dog de overordnede tanker bag forslagene.

”Danmark er et foregangsland i den grønne omstilling. Vi er i gang med – uanset at der skulle komme besparelser i forbindelse med en kommende finanslov – at gennemføre en ambitiøs klima- og energipolitik med en omfattende omstilling af hele vores energisektor. Vi vil fortsat være blandt de lande i verden, der har den mest ambitiøse klima- og energipolitik,” siger han.

Regeringens fulde politiske finanslovforslag vil ifølge Finansministeriet blive præsenteret ultimo september.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle