Australsk logistikgigant sparer 2,5 mio. ton CO2

Det store transportfirma Brambles har i 2017 sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. Selskabets 2020-mål er dermed tæt på at være opnået.

Brambles har skåret i antallet af kilometer selskabets lastbiler kører med tomme paller, hvilket har været med til at sænke koncernens CO2-udslip. Foto: Brambles.

27.10.2017

CSR.dk

Rapporten viser således, at koncernen, der også omfatter emballageproducenten IFCO, i løbet af 2017 har sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. CO2-besparelsen er opnået gennem brug af logistikløsningerne fra de to datterselskaber, der bl.a. omfatter cirkulære systemer og certificerede ressourcer.

Derudover er den reducerede udledning også resultatet af et samarbejde Brambles har indgået med mere end 200 kunder om at udrydde de 64,7 mio. kilometers kørsel, der samlet går til spilde fra verdens værdikæder, når lastbiler kører rundt uden gods på pallerne. Endelig opererer man efter en cirkulær forretningsmodel med fokus på deling og genbrug af over 590 millioner paller, transportkasser og containere.

Med de seneste miljøgevinster er Brambles kommet endnu et skridt tættere på at opfylde sine 2020-mål. Illustration: Brambles.

Gevinsterne bringer virksomheden tættere på at nå sine 2020-mål, som stiller skarpt på ’Better Business’, ’Better Planet’ og ’Better Communities’ og er bygget op om FN’s bæredygtighedsmål, SDG’erne.

De sparede træer og den mindskede affaldsmængde kommer bl.a. fra det certificerede tømmer, CHEP bruger til sine paller, ligesom Brambles også har forhindret plastikspild ved at spare på råmaterialer og genbruge 22.600 ton kasseret plastik i CHEPs plastikpaller og IFCOs genbrugsplastkasser. Derudover har man reduceret CO2-udledningen med 7,8 procent per enhed, mens 14,3 procent af elektriciteten kom fra vedvarende energi.

Øgede investeringer
”Det gør mig rigtig glad at se de grønne tal sort på hvidt, for det viser jo, at vi gør noget rigtigt. Og når man, som vi, har bæredygtighed og socialt ansvar som en fundamental del af vores forretning, kan man ikke hvile på laurbærrene. Derfor skal vi fortsætte med at udvikle os og blive endnu dygtigere, så vi kan gøre verdens værdikæder mere bæredygtige hvert år,” siger landechef i CHEP Denmark, Torben Lund.

I regnskabsåret 2017 har Brambles også forbedret sit bidrag til de markeder og fællesskaber, hvor selskabet opererer. Investeringerne i initiativet ’Better Communities’ løb op i godt 4,5 mio. dollars (knap 29 mio. kr.), hvilket er en stigning på 49 procent sammenlignet med sidste år.

Resultatet er skabt ved at støtte madspildsorganisationer, uddannelsesmuligheder og miljøgenoprettelsesprojekter med hjælp fra frivillig arbejdskraft, sponsorater og donationer. Alle ansatte hos IFCO og CHEP har således haft mulighed for at arbejde frivilligt tre dage om året med fuld løn.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

”Det har været endnu et fantastisk år for bæredygtigheden i Brambles. Vi har fortsat vores fremragende udvikling mod 2020-målene, og det har kun været muligt takket være vores samarbejde mellem vores medarbejdere og kunder over hele verden”, siger Brambles’ Head of Sustainability, Juan Jose Freijo.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart