Australsk logistikgigant sparer 2,5 mio. ton CO2

Det store transportfirma Brambles har i 2017 sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. Selskabets 2020-mål er dermed tæt på at være opnået.

Brambles har skåret i antallet af kilometer selskabets lastbiler kører med tomme paller, hvilket har været med til at sænke koncernens CO2-udslip. Foto: Brambles.

27.10.2017

CSR.dk

Rapporten viser således, at koncernen, der også omfatter emballageproducenten IFCO, i løbet af 2017 har sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. CO2-besparelsen er opnået gennem brug af logistikløsningerne fra de to datterselskaber, der bl.a. omfatter cirkulære systemer og certificerede ressourcer.

Derudover er den reducerede udledning også resultatet af et samarbejde Brambles har indgået med mere end 200 kunder om at udrydde de 64,7 mio. kilometers kørsel, der samlet går til spilde fra verdens værdikæder, når lastbiler kører rundt uden gods på pallerne. Endelig opererer man efter en cirkulær forretningsmodel med fokus på deling og genbrug af over 590 millioner paller, transportkasser og containere.

Med de seneste miljøgevinster er Brambles kommet endnu et skridt tættere på at opfylde sine 2020-mål. Illustration: Brambles.

Gevinsterne bringer virksomheden tættere på at nå sine 2020-mål, som stiller skarpt på ’Better Business’, ’Better Planet’ og ’Better Communities’ og er bygget op om FN’s bæredygtighedsmål, SDG’erne.

De sparede træer og den mindskede affaldsmængde kommer bl.a. fra det certificerede tømmer, CHEP bruger til sine paller, ligesom Brambles også har forhindret plastikspild ved at spare på råmaterialer og genbruge 22.600 ton kasseret plastik i CHEPs plastikpaller og IFCOs genbrugsplastkasser. Derudover har man reduceret CO2-udledningen med 7,8 procent per enhed, mens 14,3 procent af elektriciteten kom fra vedvarende energi.

Øgede investeringer
”Det gør mig rigtig glad at se de grønne tal sort på hvidt, for det viser jo, at vi gør noget rigtigt. Og når man, som vi, har bæredygtighed og socialt ansvar som en fundamental del af vores forretning, kan man ikke hvile på laurbærrene. Derfor skal vi fortsætte med at udvikle os og blive endnu dygtigere, så vi kan gøre verdens værdikæder mere bæredygtige hvert år,” siger landechef i CHEP Denmark, Torben Lund.

I regnskabsåret 2017 har Brambles også forbedret sit bidrag til de markeder og fællesskaber, hvor selskabet opererer. Investeringerne i initiativet ’Better Communities’ løb op i godt 4,5 mio. dollars (knap 29 mio. kr.), hvilket er en stigning på 49 procent sammenlignet med sidste år.

Resultatet er skabt ved at støtte madspildsorganisationer, uddannelsesmuligheder og miljøgenoprettelsesprojekter med hjælp fra frivillig arbejdskraft, sponsorater og donationer. Alle ansatte hos IFCO og CHEP har således haft mulighed for at arbejde frivilligt tre dage om året med fuld løn.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

”Det har været endnu et fantastisk år for bæredygtigheden i Brambles. Vi har fortsat vores fremragende udvikling mod 2020-målene, og det har kun været muligt takket være vores samarbejde mellem vores medarbejdere og kunder over hele verden”, siger Brambles’ Head of Sustainability, Juan Jose Freijo.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby