Australien vil skære en fjerdedel af sit CO2-udslip

Australien, der målt per indbygger har verdens højeste CO2-udledning, vil reducere sit udslip med 26 procent.

Målt per indbygger er Australien det land, der har den største udledning af drivhusgasser i verden. .

11.08.2015

CSR.dk

Australien har verdens højeste udledning af drivhusgasser målt per indbygger. Men det skal der gøres noget ved.

Læs også: Globalt CO2-udslip stagnerer

Landet ”Down Under” vil nemlig reducere sit CO2-udslip med mindst 26 procent frem mod 2030 i forhold til niveauet i 2005. Sådan lyder meldingen fra landets premierminister Tony Abbott, skriver jyllands-posten.dk.

”Det er et godt og solidt mål, som samtidig er økonomisk og miljømæssigt ansvarligt,” har Abbott sagt ifølge ABC News.

Klima-ambitionerne vil Abbotts konservative regering tage med sig til klimatopmødet COP21 i Paris senere på året. Og Ifølge den australske regering vil landet med sit nye CO2-mål lægge sig tæt op af lande som Japan og Canada, der har som mål at reducere deres udslip med henholdsvis 25 og 30 procent i 2030 i forhold til 2005.

2005 var det år, hvor der globalt set blev udledt mest CO2, hvilket betyder, at Australiens mål om de 26 procent er lettere at nå end for de lande, der ikke tager udgangspunkt i det år.

Læs også: Obama vil tvinge flybranchen til at skære i CO2-udledning

Blandt årsagerne til Australiens store udledning af drivhusgasser er jernmalm fra miner. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods