Asnæsværket siger farvel til kul

Dong, Novo Nordisk og Novozymes har indgået en 20 årig aftale med Kalundborg Forsyning om at skifte kul ud med træflis på Asnæsværket. Omstillingen vil betyde en årlig CO2-reduktion på cirka 800.000 tons.

Det skal være slut med kul på Asnæsværket. En aftale mellem Dong, Kalundborg Forsyning og industrigiganterne Novo Nordisk og Novozymes sikre værket en grøn fremtid med, hvor kilden til energi hedder træflis. Foto: Dong. .

12.07.2017

CSR.dk

Kalundborg Forsyning har indgået en 20-årig aftale med Dong, Novo Nordisk og Novozymes, skriver Berlingske Business.

Aftalen handler om Asnæsværkets omstilling fra kul til træflis og skal sikre, at værket i fremtiden udelukkende producerer grøn energi. Det vil med tiden betyde en årlig CO2-reduktion på op til 800.000 tons, hvilket glæder Thomas Dalsgaard, koncerndirektør i Dong Energy.

”Med den her aftale kan vi fortsætte den rejse, vi er på, med at omstille de danske kraftværker fra kul og gas til bæredygtig biomasse. Vi har allerede omstillet fem ud af syv, og Asnæsværket bliver det sjette”, siger Thomas Dalsgaard til Berlingske Business.

Dong annoncerede tidligere på året, at selskabet vil stoppe afbrændingen af kul ved udgangen af 2022. Når Asnæsværket har været igennem den grønne omstilling mangler der kun ét værk, Esbjergværket. Her er Dong stadig i en ”tidlig analysefase”, som Thomas Dalsgaard kalder det.

Grøn damp til Novo Nordisk
Omstillingen til den grønne energi vil ikke kun betyde noget for Kalundborg og omegns private beboere, men også erhvervslivet.

”Et af de perspektiver omkring Asnæsværket, der gør det ekstra interessant, er, at der kommer en stor CO2-reduktion – ikke kun på grund af den energi, som borgerne får, men også fordi, der er store industrikunder, som skifter til bæredygtig energi”, siger Thomas Dalsgaard til Berlingske Business.

Et par af de store industrikunder, der i fremtiden vil benytte den bæredygtige energi, er virksomhederne Novo Nordisk og Novozymes. Henrik Wulff, koncerndirektør for global produktion hos Novo Nordisk, glæder sig over det langsigtede perspektiv i aftalen.

”For det første sikrer det forsyning af damp til vores produktion i 20 år frem på bæredygtig vis. Derudover er vi glade for, at løsningen støtter innovation og bæredygtighed inden for energiforsyning i Danmark. De to ting, mener jeg, ligger til vores DNA i Novo Nordisk. Og vi er meget stolte af at være med i den her aftale”, siger Henrik Wulff til Berlingske Business.

Novo Nordisk får med aftalen reduceret sin samlede udledning af CO2 i forbindelse med den globale produktion med 45 procent.

Læs også: Dong vil sige farvel til olie og gas

Omstillingen af Asnæsværket betyder, at der skal bygges et nyt træflisfyret anlæg, som skal kobles sammen med de eksisterende systemer. Ombygningen begynder i sommeren 2017 og forventes at være klar til at levere energi fra træflis i 2019.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn