Asien svarer igen omkring klimaforandringer

Kina og Indien er trætte af at blive beskyldt for at bremse klimaforhandlingerne og giver i stedet de udviklede lande skylden for det manglende fremskridt.

26.08.2009

CSR.dk

”De har talt meget, men ikke gjort meget,” sagde Xie Zhenhua, Kinas minister for klimaforandringer, og tilføjede at konflikten mellem den vestlige verden og udviklingslandene er drevet af kommercielle og politiske interesser. Bemærkningen kom efter to dages snak med den indiske miljøminister, Jairam Ramesh, hvor formålet hed synkronisering af de to landes forhandlingsposition frem mod klimatopmødet i København senere på året. Begge benægter de, at de to asiatiske giganter skulle stå i vejen for en aftale.
”Historien ser ud til at have udviklet sig til, at lande som Indien og Kina holder igen i forhold til at nå en international aftale. Det er i midlertidig langt fra tilfældet,” sagde Ramesh. De to lande svarer dermed igen på kritikken fra både vestlige regeringer og miljøforkæmpere om, at landenes modstand mod at skrive under på bindene mål for deres CO2-udledninger, er et forsøg på at spænde ben for en international aftale for at bekæmpe den globale opvarmning. Bemærkningerne skal dog også ses som et tegn på en stigende skepsis i forhold til forhandlingerne. Fra kinesisk hold er opfattelsen således, at vesten blot bliver ved med at fremsætte krav uden at indgå i en seriøs dialog omkring de forslag, landet har fremlagt. Kina er verdens største udleder af CO2 og der ventes derfor med spænding på den resolution omkring klimaændringer som Beijing ventes at vedtage denne uge (35) og som kan give et godt fingerpeg frem mod COP15. Indikationerne har på det seneste peget i retning af, at man gerne vil begrænse sin udledning, men samtidig insisterer på, at disse stadig er årtier fra at toppe, en udmelding mange vestlige klimaeksperter finder uoprigtig. Både Indien og Kina kræver, at den vestlige verden, hvis industrialisering de mener, har forårsaget den globale opvarmning, må træde til med finansiel og teknologisk hjælp til at bekæmpe denne opvarmning.
-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense