Artikler med glimmer er alligevel ikke forbudte

EU Kommissionen har ændret deres tolkning af mikroplastreguleringen, men den lovede vejledning om reglerne er forsinket

Foto: Nechama Lock on Unsplash

19.02.2024

CSR.dk

I efteråret 2023 trådte de nye regler om mikroplast i kraft. Der har siden været en del spørgsmål om fortolkningen af disse regler. Nu har EU Kommissionen ændret deres holdning, når det kommer til varer og artikler, som har fast glimmer påhæftet på ydersiden. Det betyder, at de nu er undtaget fra reglerne.

Reglerne om mikroplast trådte i kraft 17. oktober 2023. Reglerne medfører, at mikroplast ikke må markedsføres som stoffer alene eller i blandinger i en koncentration på 0,01 vægtprocent eller derover, hvis mikroplasten er til stede for at give en eftertragtet egenskab. Som udgangspunkt gælder reglerne ikke for artikler. Artikler defineres under REACH som: ”En genstand, der under fremstillingen har fået en særlig form, overflade eller design, der i højere grad end den kemiske sammensætning er bestemmende for dens funktion”. Glimmer og glitter er omfattet af reglerne, hvis det indeholder mikroplast.

Siden reguleringen trådte i kraft, har der dog været drøftelser om fortolkningen af reglerne. Og netop i forhold til hvad reglerne sagde om artikler, der var påhæftet glimmer, har der været usikkerhed. I første omgang vurderede EU Kommissionen, at artikler, hvor glimmer var påhæftet med et dekorativt formål, var omfattet af reglerne, hvis glimmer kunne falde af under brug. Det betød, at dekorative genstande som julekugler og andre pyntegenstande med glimmer eller mikroplast udenpå, der kunne falde af, var omfattet af reglerne.

Men EU Kommissionen har nu ændret deres vejledning på dette punkt. Nu fremgår det, at ”artikler med glitter påhæftet på deres overflade ikke er omfattet af reguleringen”. Derfor kan artikler med påsat glimmer alligevel fortsat markedsføres.

EU Kommissionen havde lovet at fremsætte en detaljeret vejledning om reglerne inden nytår, men den venter vi stadig på – det er forventningen, at den kommer inden sommer.   

-PF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense