Arrangement om bæredygtige bygninger med naturmaterialer

Et bæredygtigt byggeri har tidligere blot været en bygning, som var så energieffektiv som muligt, og man kiggede derfor ikke så meget på hvor materialerne kom fra. Men i takt med at der er kommet større fokus på bygningens totale klimapåvirkning, som også inkluderer frembringelsen af de materialer der bliver brugt, har biobaserede byggematerialer vundet frem.

Moderne byggeri med hampebeton (HEMPCRETE). Foto: Professor Tom Woolley, UK.

11.02.2013

CSR.dk

Der findes gode biobaserede byggematerialer på markedet, som er reelle alternativer til traditionelle byggematerialer. Dette er netop fokus for et seminar arrangeret i et samarbejde mellem AgroTech, Arkitektskolen i Aarhus, SPARK, INSPE and Tom Woolley, UK.

Seniorkonsulent Bodil E. Pallesen fra AgroTech, vil fortælle om sit arbejde med naturlige materialer, hvor hun blandt andet har udviklet isoleringsplader af hampefibre.

Kurt Madsen fra Troldtekt A/S vil give et indblik i, hvordan man i industrien arbejder med at implementere nye naturlige materialer i produktionen.

Sidst men ikke mindst kommer Professor i Arkitektur, Tom Woolley fra England, og fortæller om hvordan han mener at byggerier kan blive mere bæredygtige. Tom Woolley er en anerkendt ekspert på naturlige byggerier og miljøproblemer relateret til byggeri.

Arrangementet finder sted på Arkitektskolen Aarhus den 8. marts 2013, og vil dagen efter blive fulgt op af en workshop. Workshoppen henvender sig primært til studerende ved Arkitektskolen Aarhus, men er der ledige pladser vil andre med interesse for bæredygtigt byggeri også få mulighed for at deltage.

Tilmelding til seminardagen kan ske på www.agrotech.dk/hemp, hvor det fulde program for dagen også kan findes. Der er et deltagergebyr på kr. 500 ekskl. moms. Tilmeldingsfrist er den 4.marts 2013.

YDERLIGERE INFORMATION

Seniorkonsulent Bodil E. Pallesen, AgroTech, bdp@agrotech.dk +45 30 92 17 36.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København