Arrangement om bæredygtige bygninger med naturmaterialer

Et bæredygtigt byggeri har tidligere blot været en bygning, som var så energieffektiv som muligt, og man kiggede derfor ikke så meget på hvor materialerne kom fra. Men i takt med at der er kommet større fokus på bygningens totale klimapåvirkning, som også inkluderer frembringelsen af de materialer der bliver brugt, har biobaserede byggematerialer vundet frem.

Moderne byggeri med hampebeton (HEMPCRETE). Foto: Professor Tom Woolley, UK.

11.02.2013

CSR.dk

Der findes gode biobaserede byggematerialer på markedet, som er reelle alternativer til traditionelle byggematerialer. Dette er netop fokus for et seminar arrangeret i et samarbejde mellem AgroTech, Arkitektskolen i Aarhus, SPARK, INSPE and Tom Woolley, UK.

Seniorkonsulent Bodil E. Pallesen fra AgroTech, vil fortælle om sit arbejde med naturlige materialer, hvor hun blandt andet har udviklet isoleringsplader af hampefibre.

Kurt Madsen fra Troldtekt A/S vil give et indblik i, hvordan man i industrien arbejder med at implementere nye naturlige materialer i produktionen.

Sidst men ikke mindst kommer Professor i Arkitektur, Tom Woolley fra England, og fortæller om hvordan han mener at byggerier kan blive mere bæredygtige. Tom Woolley er en anerkendt ekspert på naturlige byggerier og miljøproblemer relateret til byggeri.

Arrangementet finder sted på Arkitektskolen Aarhus den 8. marts 2013, og vil dagen efter blive fulgt op af en workshop. Workshoppen henvender sig primært til studerende ved Arkitektskolen Aarhus, men er der ledige pladser vil andre med interesse for bæredygtigt byggeri også få mulighed for at deltage.

Tilmelding til seminardagen kan ske på www.agrotech.dk/hemp, hvor det fulde program for dagen også kan findes. Der er et deltagergebyr på kr. 500 ekskl. moms. Tilmeldingsfrist er den 4.marts 2013.

YDERLIGERE INFORMATION

Seniorkonsulent Bodil E. Pallesen, AgroTech, bdp@agrotech.dk +45 30 92 17 36.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle