Arnold Schwarzenegger lægger sag an mod olieindustrien

Arnold Schwarzenegger sagsøger flere olieselskaber. Han kræver, at de bliver holdt ansvarlige for at ødelægge miljøet og fremskynde den farlige menneskeskabte klimaforandring.

Skuespiller og tidligere guvernør Arnold Schwarzenegger går ind i kampen mod olieselskaber, der udleder enorme mængder af skadelige fossile brændstoffer. Arkivfoto..

19.03.2018

CSR.dk

Arnold Schwarzenegger raser over olieindustriens skadelige aftryk på jordkloden, som han sammenligner med tobaksindustriens dødelige omkostninger for menneskeheden.

”Tobaksindustrien vidste den dræbte mennesker. I årtier har olieselskaber vidst, at global opvarmning skyldes fossile brændstoffer, og at det dræber mennesker. Derfor vil vi nu gå samme vej og sagsøge olieselskaberne for at dræbe mennesker over hele verden,” siger skuespilleren og Californiens tidligere guvernør til Dagens Næringsliv.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Og nu tager Arnold Schwarzenegger sagen i egen hånd ved at sagsøge en række olieselskaber, som han ihærdigt arbejder for at trække i retten. Hollywoodlegenden har i mange år kæmpet for at komme klimaforandringer til livs blandt andet ved at stifte organisationen R20, Regions of Climate Action. En organisation der promoverer kulstoffattige alternativer til fossile brændstoffer.

Ifølge Schwarzenegger har oliegiganterne et ansvar for at advare forbrugerne om de negative konsekvenser ved olieproduktion på samme måde, som etiketterne på cigaratpakker varsler mod f.eks. lungekræft.

”Der er mellem syv og ni millioner mennesker, der hvert år dør på grund af forurening. Hver tankstation skal give en advarsel. Hver bil burde køre rundt med en advarsel,” uddyber han til DN. 

Læs også: Flere gør oprør mod Trumps klimapolitik

I Californien har flere byer allerede indleveret retssager mod olieselskaber, som de forlanger bliver holdt ansvarlige for udledningen af farlige klimagasser, der ødelægger leveområder i hele verden. 

- EST
 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia