Arnold Schwarzenegger lægger sag an mod olieindustrien

Arnold Schwarzenegger sagsøger flere olieselskaber. Han kræver, at de bliver holdt ansvarlige for at ødelægge miljøet og fremskynde den farlige menneskeskabte klimaforandring.

Skuespiller og tidligere guvernør Arnold Schwarzenegger går ind i kampen mod olieselskaber, der udleder enorme mængder af skadelige fossile brændstoffer. Arkivfoto..

19.03.2018

CSR.dk

Arnold Schwarzenegger raser over olieindustriens skadelige aftryk på jordkloden, som han sammenligner med tobaksindustriens dødelige omkostninger for menneskeheden.

”Tobaksindustrien vidste den dræbte mennesker. I årtier har olieselskaber vidst, at global opvarmning skyldes fossile brændstoffer, og at det dræber mennesker. Derfor vil vi nu gå samme vej og sagsøge olieselskaberne for at dræbe mennesker over hele verden,” siger skuespilleren og Californiens tidligere guvernør til Dagens Næringsliv.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Og nu tager Arnold Schwarzenegger sagen i egen hånd ved at sagsøge en række olieselskaber, som han ihærdigt arbejder for at trække i retten. Hollywoodlegenden har i mange år kæmpet for at komme klimaforandringer til livs blandt andet ved at stifte organisationen R20, Regions of Climate Action. En organisation der promoverer kulstoffattige alternativer til fossile brændstoffer.

Ifølge Schwarzenegger har oliegiganterne et ansvar for at advare forbrugerne om de negative konsekvenser ved olieproduktion på samme måde, som etiketterne på cigaratpakker varsler mod f.eks. lungekræft.

”Der er mellem syv og ni millioner mennesker, der hvert år dør på grund af forurening. Hver tankstation skal give en advarsel. Hver bil burde køre rundt med en advarsel,” uddyber han til DN. 

Læs også: Flere gør oprør mod Trumps klimapolitik

I Californien har flere byer allerede indleveret retssager mod olieselskaber, som de forlanger bliver holdt ansvarlige for udledningen af farlige klimagasser, der ødelægger leveområder i hele verden. 

- EST
 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København