Arktis nærmer sig bundrekord

Nordpolens is er smeltet hastigt gennem maj og starten juni og holder tempoet, så vil isdækket i løbet af denne måned nå under rekordniveauet fra 2007. Det skriver ing.dk

10.06.2009

CSR.dk

I 1979 begyndte satellitter at registrere både tykkelse og omfang af isdækket omkring Nordpolen og her nåede man en foreløbig bundrekord forrige år, en rekord der altså ser ud til at kunne blive slået nu, om end eksperterne ikke vil bekræfte det endnu.
”Selvom isdækket godt kan gå under 2007-niveauet, kan smeltningen blive langsommere igen i juni og juli. Indtil smeltesæsonen er ovre i september vil jeg derfor ikke begynde at snakke om rekordår,” siger Guðfinna Aðalgeirsdóttir fra DMI.
I løbet af maj måned mistede Arktis 54.000 kvadratkilometer is om dagen, hvilket svarer til niveauet fra sidste år, men ligger 15 % over gennemsnittet fra 1979 til 2000 på 47.000 km2. Samtidig er isen blevet tyndere, hvilket både er med til at øge afsmeltningen, da tynd is smelter hurtigere, men også betyder at isen bliver yngre og yngre.
”Det mest bekymrende er, at den tykke is, som akkumuleres over flere år, bliver mindre og mindre for hvert år. Til sidst vil vi kun have is, som er ét år gammelt,” siger Guðfinna Aðalgeirsdóttir.
Konsekvenserne af den øgede afsmeltning er både afsaltning af verdenshavene, til skade for dyrelivet, og yderligere stigninger af vandstanden i verdens oceaner, som omtalt andet steds her på siden.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

21.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense