Arbejdstøj bliver til stilhed med nyt samarbejde

Som en del af Bygmas Take Back-ordninger kan man nu aflevere gammelt arbejdstøj, som HAACK Recycling bruger i produktionen af akustikplader.

Fra højre er det Cathrine B. Sørensen og Christina Haack – begge stiftere af HAACK Recycling.. Foto: Haack

16.05.2024

CSR.dk

I Danmark bliver der årligt smidt mere end 100.000 tons tekstilaffald ud om året. I et nyt samarbejde vil den største danskejede leverandør af byggematerialer i form af Bygma og HAACK Recycling nedbringe det tal. Bygmas kunder i kan nemlig nu indlevere udtjent arbejdstøj, der efterfølgende bliver nedbrudt og genanvendt for at blive til akustikprodukter – og det er ved sidstnævnte man finder hele humlen i samarbejdet.

“Samarbejdet med HAACK Recycling udspringer af vores nye take back-ordninger, og vi er meget glade for, at det er indgået. Vi ser det som vores ansvar at sætte ind over for det store spild af ressourcer der, hvor vi kan," siger regionsdirektør Morten Kvist fra Bygma.

Han bliver suppleret af bæredygtighedskonsulent i Bygma, Søren Rasmussen.

“Der hvor partnerskabet for alvor kommer til gode er afsættelsen af og omdannelsen af arbejdstøjet. Det skaber en efterspørgsel og et marked, der er vigtigt. Vi kan have høje tanker om indsamling og genanvendelse, hvilket vi også er rigtig gode til. Men der hvor der er stor værdi, er når produkterne bliver afsat,” lyder det. 

Bygma har for nylig lanceret virksomhedens Take Back-ordninger på de tunge fraktioner i byggeriet. Her man indgået en række strategiske partnerskaber for at spare miljøet for unødvendig CO2 og hjælpe kunderne med at optjene point til certificerede projekter.

Et samarbejde med kunderne og miljøet for øje

For stifter af HAACK Recycling, Christina Haack, er et samarbejde som dette afgørende for, at virksomhedens mission om at udvikle metoder til at afsætte tekstilaffald kan lykkes. Når man sammen tager ansvar, og bidrager med ens kompetencer, er chancerne gode.

“For en nystartet virksomhed som vores er det vigtigt at have en stor spiller som Bygma med på vores rejse. Det er det en fornøjelse, at Bygma tager ansvar for den store udfordring, som mængden af tekstilaffald er. Det er med til at gøre en stor forskel,” siger Christina Haack.

Hun bliver suppleret af Morten Kvist, der peger på, at samarbejdet ikke kun kommer til gode for miljøet – kunderne kommer også til at nyde godt af det.

“Med samarbejdet sikrer vi, at vores kunder kan styrke deres grønne profil både i deres ESG-rapportering og i deres egen markedsføring. Samtidig har kunderne styr på arbejdstøjet, så medarbejdere eller tidligere medarbejdere ikke benytter det i en anden kontekst,” lyder det fra Morten Kvist.

Flere arbejdspladser og mindre transport

I HAACK Recycling gør de en dyd ud af holde de indleverede tekstiler i Danmark. Det er godt for lokale arbejdspladser og en lavere grad af transport. 

'Vi gør meget ud af at genanvende tekstilaffaldet lokalt og transparant. Det betyder at vi, og resten af værdikæden ved, hvad der sker med det. I mange af løsningerne der findes i dag, bliver tøjet sendt til lande som Tyskland eller Holland. Men vi holder det i Danmark for at skabe arbejdspladser og minimere transporten," siger Christina Haack.

Afslutningsvis peger Morten Kvist på, at Bygma hele tiden ser på, hvordan man kan udvikle løsninger og bidrage positivt til branchen.

“Som en stor dansk virksomhed har vi et ansvar for at udvikle løsninger og skabe partnerskaber til fordel for omverdenen. Det er vores Take Back ordninger og partnerskabet med HAACK Recycling et fremragende eksempel på – og vi har hele tiden fingeren på pulsen,” lyder det fra Morten Kvist.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V