Arbejdstøj bliver til stilhed med nyt samarbejde

Som en del af Bygmas Take Back-ordninger kan man nu aflevere gammelt arbejdstøj, som HAACK Recycling bruger i produktionen af akustikplader.

Fra højre er det Cathrine B. Sørensen og Christina Haack – begge stiftere af HAACK Recycling.. Foto: Haack

16.05.2024

CSR.dk

I Danmark bliver der årligt smidt mere end 100.000 tons tekstilaffald ud om året. I et nyt samarbejde vil den største danskejede leverandør af byggematerialer i form af Bygma og HAACK Recycling nedbringe det tal. Bygmas kunder i kan nemlig nu indlevere udtjent arbejdstøj, der efterfølgende bliver nedbrudt og genanvendt for at blive til akustikprodukter – og det er ved sidstnævnte man finder hele humlen i samarbejdet.

“Samarbejdet med HAACK Recycling udspringer af vores nye take back-ordninger, og vi er meget glade for, at det er indgået. Vi ser det som vores ansvar at sætte ind over for det store spild af ressourcer der, hvor vi kan," siger regionsdirektør Morten Kvist fra Bygma.

Han bliver suppleret af bæredygtighedskonsulent i Bygma, Søren Rasmussen.

“Der hvor partnerskabet for alvor kommer til gode er afsættelsen af og omdannelsen af arbejdstøjet. Det skaber en efterspørgsel og et marked, der er vigtigt. Vi kan have høje tanker om indsamling og genanvendelse, hvilket vi også er rigtig gode til. Men der hvor der er stor værdi, er når produkterne bliver afsat,” lyder det. 

Bygma har for nylig lanceret virksomhedens Take Back-ordninger på de tunge fraktioner i byggeriet. Her man indgået en række strategiske partnerskaber for at spare miljøet for unødvendig CO2 og hjælpe kunderne med at optjene point til certificerede projekter.

Et samarbejde med kunderne og miljøet for øje

For stifter af HAACK Recycling, Christina Haack, er et samarbejde som dette afgørende for, at virksomhedens mission om at udvikle metoder til at afsætte tekstilaffald kan lykkes. Når man sammen tager ansvar, og bidrager med ens kompetencer, er chancerne gode.

“For en nystartet virksomhed som vores er det vigtigt at have en stor spiller som Bygma med på vores rejse. Det er det en fornøjelse, at Bygma tager ansvar for den store udfordring, som mængden af tekstilaffald er. Det er med til at gøre en stor forskel,” siger Christina Haack.

Hun bliver suppleret af Morten Kvist, der peger på, at samarbejdet ikke kun kommer til gode for miljøet – kunderne kommer også til at nyde godt af det.

“Med samarbejdet sikrer vi, at vores kunder kan styrke deres grønne profil både i deres ESG-rapportering og i deres egen markedsføring. Samtidig har kunderne styr på arbejdstøjet, så medarbejdere eller tidligere medarbejdere ikke benytter det i en anden kontekst,” lyder det fra Morten Kvist.

Flere arbejdspladser og mindre transport

I HAACK Recycling gør de en dyd ud af holde de indleverede tekstiler i Danmark. Det er godt for lokale arbejdspladser og en lavere grad af transport. 

'Vi gør meget ud af at genanvende tekstilaffaldet lokalt og transparant. Det betyder at vi, og resten af værdikæden ved, hvad der sker med det. I mange af løsningerne der findes i dag, bliver tøjet sendt til lande som Tyskland eller Holland. Men vi holder det i Danmark for at skabe arbejdspladser og minimere transporten," siger Christina Haack.

Afslutningsvis peger Morten Kvist på, at Bygma hele tiden ser på, hvordan man kan udvikle løsninger og bidrage positivt til branchen.

“Som en stor dansk virksomhed har vi et ansvar for at udvikle løsninger og skabe partnerskaber til fordel for omverdenen. Det er vores Take Back ordninger og partnerskabet med HAACK Recycling et fremragende eksempel på – og vi har hele tiden fingeren på pulsen,” lyder det fra Morten Kvist.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår