Arbejdsmarkedets parter gik i dialog om Verdensmål otte

Social dialog, samarbejde, ansvarlighed og stærke, ligeværdige parter var ord, der gik igen til den første Verdensmål otte-konference i Danmark.

På en konference om FN's verdensmål otte gik deltagere fra dansk fagbevægelse, erhvervsliv, ngo’er og interesseorganisationer og partnerne i udviklingslandene i dialog om, hvordan vi skaber ordentlige jobs og bæredygtig vækst. Arkivfoto..

23.11.2018

CSR.dk

Hvis du gerne vil hjælpe til med at gøre verden mere bæredygtig, så er en måde at gribe det an at tage udgangspunkt i et af FN’s verdensmål. Der er dog hele 17 af slagsen, så det kan måske være svært helt at finde ud af, hvor du skal starte, og hvordan de skal prioriteres.

Blandt de 300 mennesker, der var samlet til konference om FN’s Verdensmål otte den 20. november i Industriens Hus, var tvivlen dog knap så stor. Her stod verdensmålet omhandlende ordentlige jobs og bæredygtig vækst nemlig i fokus.

Det skriver Globalnyt.

Læs også: Kan man lancere en bevægelse, der allerede er i gang?

”Det kommer næppe som en overraskelse, at vi synes, at Verdensmål otte om anstændigt arbejde og bæredygtig beskæftigelse er et helt centralt mål”, sagde LO-formand og formand for Ulandssekretariatet, Lizette Risgaard, således i sin åbningstale på konferencen, der var arrangeret af Ulandssekretariatet i samarbejde med 3F og Dansk Industri.

Konferencen havde ifølge Globalnyt deltagere fra dansk fagbevægelse, erhvervsliv, ngo’er og interesseorganisationer – og ikke mindst fra partnerne i udviklingslandene, der repræsenterede både fagbevægelse og industri. Et af formålene var at præsentere Arbejdsmarkedskonsortiet bestående af Ulandssekretariatet, 3F og DI, som er gået sammen i et samarbejde om at støtte organisationer, der arbejder for bæredygtige og ansvarlige arbejdsmarkeder gennem det danske udviklingssamarbejde.

Det andet formål var at diskutere og dele erfaringer om, hvordan man kan komme i mål med Verdensmål otte.

En af drivkræfterne for arbejdsmarkedskonsortiets arbejde er den danske tradition for social dialog.

”For nogen lyder det måske sært, at vi også ønsker at modparten er stærkt organiseret. Men sådan er det. Uden stærke arbejdsgiverorganisationer kan vi ikke indgå aftaler, der får virkning og udvikler arbejdsmarkedet positivt”, sagde 3F’s næstformand Tina Kristensen ifølge Globalnyt.

Styrk ILO
Konferencens hovedtaler var udviklingsminister Ulla Tørnæs (V), og hun nævnte ifølge Globalnyt, at inklusiv, bæredygtig vækst og menneskerettigheder er centrale dele i det danske udviklingssamarbejde – og lagde vægt på, at Danmark vil øge støtten til den internationale arbejdsorganisation ILO med ekstra 20 millioner i år (foruden de 9 millioner, vi allerede giver).

Det kvitterede vice-generalsekretær fra ILO, Heinz Koller, for og nævnte, at Danmark går forrest med løsninger i en verden fuld af hastige ændringer for arbejdsmarkedet.

Lizette Risgaard lagde i sin tale ifølge Globalnyt også vægt på ILO – og den vigtige, trepartslige struktur, som kendetegner organisationen, der i øvrigt fylder 100 år i 2019.

Læs også: Nyt råd skal gøre danske virksomheder førende inden for bæredygtig og ansvarlig virksomhedsdrift

Konferencen havde også nogle stærke repræsentanter fra udviklingslandene. Gladys Rojas fra tekstilindustrien i Honduras fortalte ifølge Globalnyt om, hvordan stædigt, langsigtet fagforeningsarbejde har styrket arbejderne og øget den sociale dialog – og både sikret arbejderrettigheder, jobs og tilfredse virksomheder.

Og fra Myanmar fortalte Maung Maung, som er præsident for Ulandssekretariatets partner, hovedorganisationen CTUM, om hvordan man er gået fra illegal og eksileret fagbevægelse til, at man nu er begyndt at bygge organisationen op med organisationsudvikling og træning. Maung Maung nævnte også det samarbejde, som Ulandssekretariatet og DI har med det danske udenrigsministerium om uddannelse i social dialog.

Fra arbejdsgiverside kunne kenyanske Flora Mutahi, direktør og bestyrelsesmedlem i Global Compact, berette hvordan man prøver at etablere ansvarlige virksomheder, og direktør Niels Østerberg fra den danske juice-virksomhed, Orana, sluttede formiddagen af med en fortælling om, hvordan en ansvarlig virksomhed med udgangspunkt i social dialog kan være til stede både lokalt og globalt – og vinde på bundlinjen ved det.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online