AP Pension vinker farvel til fossile virksomheder i investeringsporteføljen

73 virksomheder er ikke længere en del af AP Pensions investeringsaktiviteter – blandt andet Shell og Total.

24.03.2023

CSR.dk

Danske AP Pension vælger nu at sælge ud af nogle af sine investeringer i virksomheder, der har forretning i fossil energi.

Det skriver Klimamonitor på baggrund af en artikel fra Finans.

Mere konkret drejer det sig om 73 virksomheder, som pensionskassen ikke længere har aktier i – det gælder blandt andet oliegiganterne Shell og Total.

Læs også: Pensionskasser presser Rockwool

Anna Maria Fibla Møller, chef for ansvarlige investeringer i AP Pension, fortæller blandt andet til Finans, at man har valgt at droppe Shell, fordi olieselskabet ikke har rykket sig tilstrækkeligt i satsningen på vedvarende energi.

Generelt har olieindustrien fået kritik for ikke bruge rekordoverskud til at skubbe til den grønne omstilling. Eksempelvis har det internationale investornetværk Climate Action 100plus vurderet, at hverken Shell eller Total har troværdige planer for at nå sine ambitioner om klimaneutralitet i 2040.

AP Pension er heller ikke alene med sin stramning af investorporteføljen. Andre pensionskasser som Akademikerpension, Lærernes Pension og Pplus fravælger nu aktivt virksomheder, der tjener penge i den fossile sektor.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle