Analyse: Op til 95.000 nye grønne job i Danmark i 2035

Ifølge en ny analyse af vækstpotentialet i Danmark kan en massiv efterspørgsel på klimavenlige energiteknologier betyde op til 95.000 job i 2035. Det kræver, at vi finder fælles løsninger på tværs af kommune- og regionsgrænser, mener formand.

Grøn omstilling er ikke kun godt for kloden - det er også en god forretning for Danmark, mener Martin Manthorpe, der er direktør for strategi og forretningsudvikling i bygge- og anlægsvirksomheden NCC..

08.05.2017

CSR.dk

Ifølge en ny analyse fra Damvad Analytics, der er udarbejdet af Region Hovedstaden, Region Sjælland, partnerorganisationen Gate 21 og det tværregionale, strategiske projekt Energi på Tværs, kan en massiv global efterspørgsel efter klimavenlige energiteknologier omsættes til et stort vækst- og beskæftigelsespotentiale i Danmark.

Således viser tal, at efterspørgslen kan betyde op til 95.000 nye job og et samlet vækstpotentiale i Danmark på 271 milliarder kroner i 2035.

Læs også: En langsigtet, grøn omstilling kræver nye klimamål

I dag er cirka 67.000 personer beskæftiget i grønne fuldtidsjob i Danmark, og hvis landet kan fastholde sine nuværende markedsandele, kan beskæftigelsen øges med 95.000 nye, grønne job.

Og de grønne job er er yderst givtige – de producerer nemlig grønne varer og tjenester for mere end 190 milliarder kroner om året:

”Danmark har en markant grøn profil internationalt. Hvis vi skal indfri dette store vækst- og jobpotentiale, kræver det, at vi som kommuner, regioner og land fastholder vores ambitionsniveau. Det kræver, at vi finder fælles løsninger på tværs af kommune- og regionsgrænser. Og at vi sikrer gode rammevilkår for det grønne erhvervsliv, som kan fremdyrke nye, innovative klimaløsninger”, siger Steen Christiansen, der er formand for Gate 21 og borgmester i Albertslund Kommune.

Grøn omstilling er også god forretning
Den nylige analyse viser blandt andet, at Danmark har en række styrkepositioner inden for grøn omstilling; vindenergi, fjernvarme, bioenergi- og brændsel, vand og energieffektivitet.

Læs også: Rapport: CO2 fra energi kan elimineres

Ifølge Martin Manthorpe, der er direktør for strategi og forretningsudvikling i bygge- og anlægsvirksomheden NCC, er grøn omstilling nødvendigt for kloden – og så er det samtidig en god forretning:

”Bæredygtighed er blevet en ny hverdag for os. Vi taler ikke bare længere om den – vi agerer i den. Vi matcher den stigende efterspørgsel efter grøn rådgivning og grønt byggeri, og det placerer os godt i løbet af de fremtidige grønne jobs”, siger Martin Manthorpe og fortsætter:

”Ingen sektorer kan løse den grønne opgave alene, og derfor må det offentlige og det private arbejde tæt sammen og udfordre hinanden til at udvikle gode løsninger”.

Læs også: Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Analysen med navnet ”Grøn vækst i Greater Copenhagen – et indblik i Danmarks grønne job- og vækstpotentiale” bliver offentliggjort i forbindelse med Energipolitisk Topmøde, der løber af stablen på Christiansborg i dag, mandag den 8. maj.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København