Analyse: Op til 95.000 nye grønne job i Danmark i 2035

Ifølge en ny analyse af vækstpotentialet i Danmark kan en massiv efterspørgsel på klimavenlige energiteknologier betyde op til 95.000 job i 2035. Det kræver, at vi finder fælles løsninger på tværs af kommune- og regionsgrænser, mener formand.

Grøn omstilling er ikke kun godt for kloden - det er også en god forretning for Danmark, mener Martin Manthorpe, der er direktør for strategi og forretningsudvikling i bygge- og anlægsvirksomheden NCC..

08.05.2017

CSR.dk

Ifølge en ny analyse fra Damvad Analytics, der er udarbejdet af Region Hovedstaden, Region Sjælland, partnerorganisationen Gate 21 og det tværregionale, strategiske projekt Energi på Tværs, kan en massiv global efterspørgsel efter klimavenlige energiteknologier omsættes til et stort vækst- og beskæftigelsespotentiale i Danmark.

Således viser tal, at efterspørgslen kan betyde op til 95.000 nye job og et samlet vækstpotentiale i Danmark på 271 milliarder kroner i 2035.

Læs også: En langsigtet, grøn omstilling kræver nye klimamål

I dag er cirka 67.000 personer beskæftiget i grønne fuldtidsjob i Danmark, og hvis landet kan fastholde sine nuværende markedsandele, kan beskæftigelsen øges med 95.000 nye, grønne job.

Og de grønne job er er yderst givtige – de producerer nemlig grønne varer og tjenester for mere end 190 milliarder kroner om året:

”Danmark har en markant grøn profil internationalt. Hvis vi skal indfri dette store vækst- og jobpotentiale, kræver det, at vi som kommuner, regioner og land fastholder vores ambitionsniveau. Det kræver, at vi finder fælles løsninger på tværs af kommune- og regionsgrænser. Og at vi sikrer gode rammevilkår for det grønne erhvervsliv, som kan fremdyrke nye, innovative klimaløsninger”, siger Steen Christiansen, der er formand for Gate 21 og borgmester i Albertslund Kommune.

Grøn omstilling er også god forretning
Den nylige analyse viser blandt andet, at Danmark har en række styrkepositioner inden for grøn omstilling; vindenergi, fjernvarme, bioenergi- og brændsel, vand og energieffektivitet.

Læs også: Rapport: CO2 fra energi kan elimineres

Ifølge Martin Manthorpe, der er direktør for strategi og forretningsudvikling i bygge- og anlægsvirksomheden NCC, er grøn omstilling nødvendigt for kloden – og så er det samtidig en god forretning:

”Bæredygtighed er blevet en ny hverdag for os. Vi taler ikke bare længere om den – vi agerer i den. Vi matcher den stigende efterspørgsel efter grøn rådgivning og grønt byggeri, og det placerer os godt i løbet af de fremtidige grønne jobs”, siger Martin Manthorpe og fortsætter:

”Ingen sektorer kan løse den grønne opgave alene, og derfor må det offentlige og det private arbejde tæt sammen og udfordre hinanden til at udvikle gode løsninger”.

Læs også: Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Analysen med navnet ”Grøn vækst i Greater Copenhagen – et indblik i Danmarks grønne job- og vækstpotentiale” bliver offentliggjort i forbindelse med Energipolitisk Topmøde, der løber af stablen på Christiansborg i dag, mandag den 8. maj.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J