Analyse: Grønt fokus vinder indpas i offentlige udbud

60 procent af de større offentlige udbud indeholder grønne elementer, og andelen er steget væsentligt siden 2020. Det fremgår af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens analyse ’Status for offentlig konkurrence 2022’.

Ifølge Jesper Gregers Linaa indikerer udviklingen en øget interesse fra ordregivere i at påvirke den grønne omstilling gennem deres udbud. Foto: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen..

13.04.2023

CSR.dk

Den nye analyse 'Status for offentlig konkurrence 2022' fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen viser, at grønne initiativer fylder mere og mere i det offentlige udbud – i 2022 lå det på hele 60 procent, mens omkring udbud med grønt fokus fyldte 44 procent i 2020, hvilket er en stigning på 16 procentpoint.

Det skriver Klimafokus.

Læs også: Lysvirksomhed vil hjælpe grønne udbud på vej

”Vi kan se, at det grønne fylder mere og mere i de offentlige opgaver, der sendes i udbud. Det kan indikere, at offentlige ordregivere er blevet mere opmærksomme på deres muligheder for at påvirke den grønne omstilling gennem de krav, de stiller i deres opgavebeskrivelser,” siger Jesper Gregers Linaa, der er vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Undersøgelsen tager ikke stilling til, om de enkelte udbud rent faktisk kan anses for at være grønne, ligesom det ikke er undersøgt, om indkøbene i sidste ende har medført en egentlig klima- eller miljøgevinst.

Men ifølge styrelsen giver den et billede af, at ordregivere er blevet mere opmærksomme på at inddrage miljø- og klimaforbedrende tiltag i deres udbud.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle