Amazons en-times levering skaber miljøbekymring i Paris

Amazons en-times levering falder ikke i god jord på borgmesterkontoret i Paris. Her frygter man, at Prime Now-servicen vil få konsekvenser for både lokale virksomheder og miljøet.

Amazons Prime Now-leveringsservice skaber både miljømæssige og økonomiske bekymringer i Paris, hvor servicen netop er blevet lanceret..

23.06.2016

CSR.dk

I sidste uge lancerede Amazon sin en-times leveringservice, Prime Now, i Paris. Men ikke alle er lige glade for, at indbyggerne i Paris nu kan modtage de varer, der har købt online, med ekspresfart.

Læs også: Transportgigant efterspørger bæredygtige løsninger

Paris’ borgmester, Anne Hdig har således udsendt en streng advarsel til Amazon vedrørende virksomhedens hurtig-levering, hvori der rejses en bekymring for servicens indvirkning på lokale virksomheder. Desuden kritiseres det, at Amazon først har informeret myndighederne få dage før, at den nye service træder i kraft i Paris. Det skriver theverge.com.

I en pressemeddelelse opfordrer Borgmesterkontoret desuden Amazon til at garantere, at virksomhedens hurtig-leveringsservice ikke vil øge byens forureningsproblemer, ligesom at den ikke må "skade mangfoldigheden i Paris’ økonomi".

Unfair konkurrence
I pressemeddelelsen står der også, at det vil være op til lokale lovgivere at afgøre, om der er behov for sikkerhedsmæssige foranstaltninger for at beskytte lokale virksomheder.

I et interview med FranceInfo beskriver en repræsentant fra Paris' rådhus en-times leveringen som "unfair konkurrence", der vil skade de lokale handlende, fordi Amazon ikke vil møde de samme skatter og krav som andre leverandører. Ifølge The Verge har Amazon ikke ønsket at kommentere på kritikken.

Amazon har tidligere fået kritik af de franske myndigheder. I 2013 beskyldte landets daværende kulturminister virksomheden for at ødelægge boghandlerne, og i 2014 trådte der derfor en lov i kraft, der forbød Amazon og lignende onlineforhandlere at tilbyde gratis forsendelse på nedsatte bøger.

Læs også: Amazon – endelig med grøn kurs?

Amazons Prime Now-service dækker over mere end 18.000 varer, herunder både ferske og frosne fødevarer.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense