Amazon dropper omstridt smagsprøveprogram

Gratis produktprøver på varer, man formentlig god kan lide, lyder som et godt tilbud, men efter et års tids prøve dropper Amazon alligevel sit sampling-program. Nogle kunder fandt det machine learning-baserede koncept foruroligende og følte sig overvågede.

For nogle kunder har pakkerne fra Amazon måske indeholdt et ekstra produkt i form af en vareprøve i løbet af det sidste års tid. Næste år dropper selskabet imidlertid konceptet..

02.12.2019

CSR.dk

I starten af 2019 begyndte Amazon, lidt under radaren, at teste et nyt program, Amazon Product Sampling, hvor sitets kunder, som navnet antyder, kunne få tilsendt gratis vareprøver på produkter, de formentlig godt ville kunne lide.

Programmet brugte machine learning-værktøjer til at gennemgå de enkelte handlendes shoppingvaner og præferencer, for på den måde at kunne forudse, hvilke typer produkter og varer, vedkommende kunne tænkes at få glæde af.

På den baggrund fik kunderne derefter tilsendt prøver på eksempelvis kosmetik, energibarer eller dyrefoder. De små varer blev enten lagt i pakker med produkter, en kunde i forvejen havde købt, eller leveret separat.

Læs også: Amazon møder kritik for løn- og arbejdsforhold

I løbet af næste år trækker Amazon imidlertid stikket på programmet, beretter CNBC via Business Insider. ”Vi tester og lancerer konstant nye tilbud på vegne af kunderne. På dette tidspunkt har vi besluttet at afslutte sampling-programmet i 2020”, siger en talsperson for sitet til førstnævnte medie.

Webgiganten har selv sammenlignet konceptet med sit eksisterende anbefalingsværktøj, der fremhæver produkter overfor kunderne baseret på deres købshistorik, men sampling-programmet har ikke desto mindre skabt bekymring hos nogle kunder, der i stigende grad er trætte af dataudnyttelse og har følt sig overvågede.

Selvom nogle kunder altså mente, at programmet var ’creepy’, så var det ifølge Business Insider ikke desto mindre en effektiv metode, hvorpå producenter kunne få eksponeret deres varer for Amazons kunder for en mindre sum. De deltagende brands betalte således $2 (ca. 13 kroner) oveni i produktets værdi for at være med.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense