Alle vil have mere data. Ikke bare EU.

Fremtidens rapportering på bæredygtighed skabes i disse måneder både i og uden for Europa, og ligegyldigt hvor man kigger hen, blinker langt større datakrav.

15.06.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Man kunne jo tro, at det bare er EU, der er gået amok. At nogen med en overdreven begejstring for detaljerede krav til gennemsigtighed og åbenhed åbenbart stod forrest da opgaven med krav til virksomheders rapportering på bæredygtighed skulle fordeles.

Det er dog ikke tilfældet. For selvom EU’s direktiv om bæredygtighedsrapportering (CSRD) og de tilhørende standarder (ESRS) går længst i sine krav, så bliver det svært at komme uden om at skulle levere langt mere information til offentligheden, hvis man driver virksomhed i et G20-land eller et EU-medlemsland.

For hele tre nye sæt regler for bæredygtighedsrapportering er på vej:

  • I EU forventes Corporate Sustainability Reporting Directive (CRSD) vedtaget ved udgangen af i år. De første standarder for rapportering blev offentliggjort i april måned og er i høring indtil 8. august.
  • I USA er the Securities and Exchange Commission (SEC) (svarer til Finanstilsynet i Danmark) undervejs med et krav om, at noterede virksomheder skal levere information om deres klimarelaterede finansielle risici. Forslaget blev lanceret i april i år med høringsfrist 17. juni.
  • Internationalt barslede det nyligt etablerede International Sustainability Standards Board (ISSB) med første del af detaljerede standarder for klimarapportering i april måned. Det forslag er i høring frem til 29. juli.

Ligheder og forskelle
Fællesnævneren for alle forslagene er, at de vil etablere standardiserede rapporteringsværktøjer, som gør det muligt at sammenligne virksomheders resultater. Det betyder et langt – som i virkelig langt – større fokus på data. Komplette og fuldt dokumenterede datasæt.
De sammenfaldende tidslinjer og aktiviteter har ført til ihærdige opfordringer til at koordinere standarder og regler på tværs, for at skabe mindst mulig forvirring og ekstra arbejde til virksomhederne. Det har også skabt stor aktivitet hos eksisterende udbydere af rapporteringsguidelines som f.eks. Global Reporting Initiative (GRI). I hvilket omfang, det vil lykkes, vides endnu ikke.

Den væsentligste forskel ligger i, at EU’s regler dækker emner inden for alle grene af bæredygtighedsdagsordenen, mens SEC og ISSB’s forslag foreløbig kun fokuserer på klima. Derudover er der forskelle i f.eks. hvordan reglerne implementeres, reglerne og standardernes formål og hvor mange virksomheder der vil være dækket af dem. Det er der for nylig udgivet en kort men dog udførlig sammenlignende analyse af, som kan findes her

Hvem skal rapportere efter CSRD?

CSRD-direktivet vil gælde for virksomheder, der er børsnoteret på et reguleret marked i EU, og for hvem to af nedenstående tre gælder:

Har i gennemsnit 250 fuldtidsansatte eller flere
Har en balancesum på mere end 20 millioner euro
Har 40 millioner euro eller mere i nettoomsætning

Der er desuden lagt op til, at der skal udvikles tilpassede krav for børsnoterede SMV'er gældende tre år efter kravene for store virksomheder.

Men hvad gør vi lige nu?
Virksomheder i Danmark, som er inden for scope (se faktaboks), vil blive omfattet af EU’s vidtgående regler og sandsynligvis skulle rapportere i henhold til disse i rapporteringen for regnskabsåret 2023. Det vil sige, at de nødvendige data vil skulle indsamles fra 1. januar 2023. Det er der mindre end seks måneder til.

Direktivet bliver dog først endeligt vedtaget på omkring samme tidspunkt. Det kan lyde umuligt, men budskabet fra den række af webinarer og dialogmøder om emnet, CSR.dk har deltaget i, er, at det første udkast til standarder godt kan benyttes som en kladde til, hvad man skal forberede sig på. Der vil være forandringer, men det er svært at forestille sig, at hovedprincipperne ændrer sig.

En anden konklusion er, at man skal kridte dataskoene. Man skal kende sin virksomheds datasystemer, vide hvem der samler data ind om hvad, være sikker på hvor meget af virksomheden de enkelte datapunkter dækker, hvordan de er samlet ind, hvor troværdige de er osv. Mangler man data for at kunne rapportere fyldestgørende, så skal man sætte i gang med at få indsamlet dem. 

Overblik med tak for hjælpen
Lovstof og standarder er ofte ikke helt nemt at tilgå. Således også forslagene fra EU. Derfor er det en stor hjælp, når nogen tager det på sig at forenkle informationen. Denne gang læner CSR.dk sig op ad Nordic Susatinabilitys indsats og det overblik, de præsenterede til et webinar for nylig. Nedenfor kan man således se: 

  • Timeline – hvornår sker hvad?
  • Et samlet overblik over standarderne.
  • Et bud på det tre største forandringer lov og standarder medfører.

En af de tre største forandringer handler om double materiality. Det kigger CSR.dk nærmere på i løbet af de kommende uger.

Kilde: Nordic Sustainability.

Standarderne knyttet til CSRD fordeler sig på en grundstamme, som gælder for alle, og nogle sektorspecifikke, som vil blive udgivet senere. Kilde: Nordic Sustainability/EFRAG.

I fugleperspektiv fremstår de største forandringer, som CSRD kommer til at drive, som vist ovenfor. Arbejdet med double materiality betyder nyt fokus på impact, krav om value chain perspektiv forstørrer landskabet for risici og impact, hvilket leder til langt mere forretningsnære dilemmaer og muligheder. Kilde: Nordic Sustainability.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: fremtidens rapportering

Der er store ændringer på vej for rapportering på samfundsansvar. CSR.dk gør status og etablerer et øjebliksbillede med input fra danske virksomheder. 

Relateret indhold

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Parlamentet siger nej til Omnibus-forslag – virksomheder må fortsat vente på klarhed om ESG-krav

03.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen er klar med nye skabeloner til bæredygtighedspolitikker – få dem her

31.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Forslag til nye bæredygtighedsstandarder lover færre datapunkter, men ikke tilstrækkelige byrdelettelser

23.10.2025Klimaklar

Sponseret

Nu bruger FLEYE Copenhagen meget mindre tid på dataindsamling

22.10.2025Valified

Sponseret

ESG presser sig på: Autobranchen er officielt udpeget som risikosektor

20.10.2025BSR

Sponseret

EU Omnibus: Challenges and Opportunities of the Parliament’s Proposed Changes to the CSDDD

20.10.2025Valified

Sponseret

Dokumentation, data og drift: Derfor skal servicebranchen handle på ESG nu

10.10.2025CSR.dk

Nyt initiativ vil gøre klimatal lige så nemme som finansielle nøgletal

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom