Alle kan nu få adgang til satellitdata om jordens tilstand

Aarhus Universitet tilbyder hjælp til brug af europæiske satellitdata og går i dialog med amerikanske myndigheder om overvågningen af miljø og natur.

Data om en række fysiske parametre fra satelitter bliver åbnet og kan bidrage til vores forståelse af klima og natur. Foto: Andreas Mogensen ESA/NSA

22.05.2024

CSR.dk

Satellitdata om alt fra billedanalyser til luftkvalitet er nu åbnet for alle. DCE - Aarhus Universitet har afholdt en workshop om CAMS - Copernicus Atmosphere Monitoring Service, som er én ud af seks europæiske satellittjenester, som tilbyder overvågningsdata fra hav, landjord og klima.

Her kunne alle få adgang til data og lære at identificere og bruge dem. Og er noget, som interesserer erhvervsliv, forskere og myndigheder.

”Drivhusgasser, luftforurening, skovene og tilstanden i havet er blot nogle af de ting, man kan få en idé om ved at se detaljer fra rummet. Og vi bliver bedre og bedre til at kombinere vores data fra jorden med oplysningerne fra rummet”, siger Maria Sommer Holtze, direktør for DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi ved Aarhus Universitet.

Læs også: SAP-værktøjer skal accelerere bæredygtig cloud-udvikling

Maria Sommer Holtze er øverste ansvarlige for overvågningen af den danske natur gennem NOVANA-programmet. Her undersøger forskerne muligheder for at indarbejde oplysningerne fra satellitterne i avancerede computermodeller til blandt andet overvågningen af luftforurening og tilstanden i havet.

”Udviklingen går ufatteligt hurtigt, og vi vil fremover blive målt på vores evne til at drage nytte af enorme mængder data i kombination med generativ kunstig intelligens. Jeg er spændt på at få et kig helt ind i de amerikanske miljømyndigheders evne til at behandle data og ikke mindst diskutere anvendelsen til en effektiv og endnu mere nøjagtig miljøforvaltning”, siger Maria Sommer Holtze.

Kilde: Aarhus Universitet

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Bæredygtighed og digitalisering

Digitale teknologier og bæredygtighed går på den ene side hånd i hånd for at sikre grøn omstilling og effektivisering. På den anden side driver nye løsninger et øget energiforbrug. CSR.dk undersøger, hvordan man kan høste fordele og minimere ulemper. 

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby