Akut miljøvagt fra Rambøll og Falck

Ny andsdækkende samarbejdsaftale mellem Rambøll og Falck om en miljødøgnvagt er en realitet.

14.11.2008

CSR.dk

Når kommuner fremover modtager meldinger om en væltet tankvogn, der har spredt olie på vejen, døde fisk i åen eller gylleudslip, vil de kunne få hurtig rådgivning om, hvordan skaderne på miljøet minimeres, og hvordan der bedst muligt ryddes op efter miljøuheldet. Det er resultatet af en ny landsdækkende samarbejdsaftale mellem Rambøll og Falck om en miljødøgnvagt, der bliver tilbudt som abonnementsordning til alle danske kommuner og til større virksomheder.
”Med Rambølls faglighed inden for forureningssager og Falcks erfaringer med beredskab i den akutte fase ser vi det som et fagligt og kompetent hold til denne type af opgaver”, siger leder af miljøvagten i Rambøll, Lars Bjørn Hansen.
Det nye samarbejde mellem Falck og Rambøll giver kommunerne mulighed for at tegne abonnement på en døgndækkende miljøvagtordning. Der er tale om en rådgivningsydelse, der kan etablere et 24 timers akut beredskab, som mange kommuner mangler i dag.
”Ved miljøulykker er hurtig og korrekt hjælp altafgørende. Kommunerne er dygtige til arbejdet i dag, men vores erfaring er, at de ind imellem kan have brug for hjælp – især udenfor normal arbejdstid”, siger Lars Bjørn Hansen.
Med et abonnement på Miljødøgnvagten kan den kommunale indsatsleder døgnet rundt ringe direkte til Falcks vagtcentral, som tager imod alarmen. Falck kontakter straks den ingeniør hos Rambøll, som har Miljøvagten. Herefter aftaler Miljødøgnvagten og indsatslederen det videre forløb, som typisk starter med telefonisk rådgivning og ender med bistand og rådgivning på skadesstedet. Rykker Rambølls miljøeksperter ud, så er de på ulykkestedet inden for maksimalt to timer fra alarmen går på Falcks vagtcentral.

www.csr.dk/miljo

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online