Aktivister slår til ved Danish Crown og Arlas hovedkvarterer

Danish Crown og Arla hører til verdens store metanudledere, der spiller en central rolle i opvarmningen af kloden. Ny rapport fra Greenpeace fremhæver behov for regulering og omstilling til plantebaseret landbrug.

Foto: Greenpeace

09.10.2024

CSR.dk

Tirsdag d. 9. oktober blev Danish Crowns hovedkontor ved Randers indhyllet i en mystisk lyserød støvsky ledsaget af 10 Greenpeace med bannere med teksten: “Danish Crown, your methane cooks our climate”.  Det fortæller Greenpeace i en pressemeddelelse.

I Sverige var der lignende protester ved Arlas største svenske produktion i for at få mejerigiganten til at sænke sin metanudledning. De lyserøde skyer afspejler den lyserøde farve, der viser sig, når metanudledning indfanges af et infrarødt kamera

Anledningen til aktionerne er en rapport udgivet af Greenpeace Nordic i dag, som undersøger, hvordan Danish Crown og 28 andre af verdens største kød- og mejeriproducenter har metanudledninger, der ifølge rapporten kan konkurrere med verdens 100 største selskaber fra olie- og gasindustriens.

Metan er en drivhusgas, der står for en tredjedel af den globale opvarmning. Set over 20 år virker metangas 80 gange stærkere end CO2, hvilket dermed betyder, at en markant reduktion i den globale udledning af metangas er en effektiv bremse på de mange klimakatastrofer verden oplever. 

Danish Crown hører til verdens største svineproducenter og har også en stor mængde kvæg på det globale marked, og ifølge Greenpeace-rapportern er selskabet ansvarlig for en metanudledning, der svarer til 83 procent af Danmarks samlede udledning af metan fra landbrugets dyreproduktion. 

Greenpeace-rapporten viser, hvordan kød- og mejeriindustrien kan blive vejen til at holde opvarmning under temperaturgrænsen – hvis industrien skruer markant ned for antallet af dyr. Rapporten opfordrer også til politisk handling for at sænke metanudledningen fra store kød- og mælkeproducenter som Danish Crown og Arla.

“Vores rapport viser, at virksomheder som Arla, Danish Crown og andre mastodonter udleder enorme mængder metangas, som accelererer den globale klimakrise. Den gode nyhed, er at det er landbrugets dyreproduktion, som er årsag til den enorme metanudledning, og problemet kan løses. Hvis vi omstiller til et langt mere plantbaseret landbrug, kan vi faktisk mindske den globale opvarmning markant,” siger Christian Fromberg

Ved klimatopmødet COP26 gav daværende klimaminister Dan Jørgensen (S) på Danmarks vegne  sammen med 109 andre lande  løfte til den stort anlagte “Global Methan Pledge” om at sænke udslippet af den aggressive drivhusgas med 30 procent i 2030. Et år efter viste Greenpeace i analyse, at Danmark var meget langt fra at kunne indfri metanløftet. Danmark havde kun reduceret metanudledningen med 4 procent.

- EHS

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle