Aktivister slår til ved Danish Crown og Arlas hovedkvarterer

Danish Crown og Arla hører til verdens store metanudledere, der spiller en central rolle i opvarmningen af kloden. Ny rapport fra Greenpeace fremhæver behov for regulering og omstilling til plantebaseret landbrug.

Foto: Greenpeace

09.10.2024

CSR.dk

Tirsdag d. 9. oktober blev Danish Crowns hovedkontor ved Randers indhyllet i en mystisk lyserød støvsky ledsaget af 10 Greenpeace med bannere med teksten: “Danish Crown, your methane cooks our climate”.  Det fortæller Greenpeace i en pressemeddelelse.

I Sverige var der lignende protester ved Arlas største svenske produktion i for at få mejerigiganten til at sænke sin metanudledning. De lyserøde skyer afspejler den lyserøde farve, der viser sig, når metanudledning indfanges af et infrarødt kamera

Anledningen til aktionerne er en rapport udgivet af Greenpeace Nordic i dag, som undersøger, hvordan Danish Crown og 28 andre af verdens største kød- og mejeriproducenter har metanudledninger, der ifølge rapporten kan konkurrere med verdens 100 største selskaber fra olie- og gasindustriens.

Metan er en drivhusgas, der står for en tredjedel af den globale opvarmning. Set over 20 år virker metangas 80 gange stærkere end CO2, hvilket dermed betyder, at en markant reduktion i den globale udledning af metangas er en effektiv bremse på de mange klimakatastrofer verden oplever. 

Danish Crown hører til verdens største svineproducenter og har også en stor mængde kvæg på det globale marked, og ifølge Greenpeace-rapportern er selskabet ansvarlig for en metanudledning, der svarer til 83 procent af Danmarks samlede udledning af metan fra landbrugets dyreproduktion. 

Greenpeace-rapporten viser, hvordan kød- og mejeriindustrien kan blive vejen til at holde opvarmning under temperaturgrænsen – hvis industrien skruer markant ned for antallet af dyr. Rapporten opfordrer også til politisk handling for at sænke metanudledningen fra store kød- og mælkeproducenter som Danish Crown og Arla.

“Vores rapport viser, at virksomheder som Arla, Danish Crown og andre mastodonter udleder enorme mængder metangas, som accelererer den globale klimakrise. Den gode nyhed, er at det er landbrugets dyreproduktion, som er årsag til den enorme metanudledning, og problemet kan løses. Hvis vi omstiller til et langt mere plantbaseret landbrug, kan vi faktisk mindske den globale opvarmning markant,” siger Christian Fromberg

Ved klimatopmødet COP26 gav daværende klimaminister Dan Jørgensen (S) på Danmarks vegne  sammen med 109 andre lande  løfte til den stort anlagte “Global Methan Pledge” om at sænke udslippet af den aggressive drivhusgas med 30 procent i 2030. Et år efter viste Greenpeace i analyse, at Danmark var meget langt fra at kunne indfri metanløftet. Danmark havde kun reduceret metanudledningen med 4 procent.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online