Aktivister slår til ved Danish Crown og Arlas hovedkvarterer

Danish Crown og Arla hører til verdens store metanudledere, der spiller en central rolle i opvarmningen af kloden. Ny rapport fra Greenpeace fremhæver behov for regulering og omstilling til plantebaseret landbrug.

Foto: Greenpeace

09.10.2024

CSR.dk

Tirsdag d. 9. oktober blev Danish Crowns hovedkontor ved Randers indhyllet i en mystisk lyserød støvsky ledsaget af 10 Greenpeace med bannere med teksten: “Danish Crown, your methane cooks our climate”.  Det fortæller Greenpeace i en pressemeddelelse.

I Sverige var der lignende protester ved Arlas største svenske produktion i for at få mejerigiganten til at sænke sin metanudledning. De lyserøde skyer afspejler den lyserøde farve, der viser sig, når metanudledning indfanges af et infrarødt kamera

Anledningen til aktionerne er en rapport udgivet af Greenpeace Nordic i dag, som undersøger, hvordan Danish Crown og 28 andre af verdens største kød- og mejeriproducenter har metanudledninger, der ifølge rapporten kan konkurrere med verdens 100 største selskaber fra olie- og gasindustriens.

Metan er en drivhusgas, der står for en tredjedel af den globale opvarmning. Set over 20 år virker metangas 80 gange stærkere end CO2, hvilket dermed betyder, at en markant reduktion i den globale udledning af metangas er en effektiv bremse på de mange klimakatastrofer verden oplever. 

Danish Crown hører til verdens største svineproducenter og har også en stor mængde kvæg på det globale marked, og ifølge Greenpeace-rapportern er selskabet ansvarlig for en metanudledning, der svarer til 83 procent af Danmarks samlede udledning af metan fra landbrugets dyreproduktion. 

Greenpeace-rapporten viser, hvordan kød- og mejeriindustrien kan blive vejen til at holde opvarmning under temperaturgrænsen – hvis industrien skruer markant ned for antallet af dyr. Rapporten opfordrer også til politisk handling for at sænke metanudledningen fra store kød- og mælkeproducenter som Danish Crown og Arla.

“Vores rapport viser, at virksomheder som Arla, Danish Crown og andre mastodonter udleder enorme mængder metangas, som accelererer den globale klimakrise. Den gode nyhed, er at det er landbrugets dyreproduktion, som er årsag til den enorme metanudledning, og problemet kan løses. Hvis vi omstiller til et langt mere plantbaseret landbrug, kan vi faktisk mindske den globale opvarmning markant,” siger Christian Fromberg

Ved klimatopmødet COP26 gav daværende klimaminister Dan Jørgensen (S) på Danmarks vegne  sammen med 109 andre lande  løfte til den stort anlagte “Global Methan Pledge” om at sænke udslippet af den aggressive drivhusgas med 30 procent i 2030. Et år efter viste Greenpeace i analyse, at Danmark var meget langt fra at kunne indfri metanløftet. Danmark havde kun reduceret metanudledningen med 4 procent.

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København