Aktionærer stiller samfundsansvarlige forslag til banker

Initiativet Bankernes Samvittighed har stillet en række samfundsansvarlige forslag, der blev behandlet på Danske Banks generalforsamling. Også flere pensionskasser presses af kritiske medlemmer, der ønsker samfundsansvarlige investeringer.

18.03.2016

CSR.dk

I går afholdte Danske Bank generalforsamling i Tivoli Congress Center. Og med på dagsordenen var fire forslag stillet af initiativet Bankernes Samvittighed, som SF Ungdom står bag. De fire forslag har alle til formål at få banken til at tage samfundsansvar.

De fire forslag lyder således:

Forslag 1: Danske Bank skal stoppe nye investeringer i ikke-vedvarende energi og nedtrappe de investeringer, man allerede har.

Forslag 2: Der skal på næste generalforsamling præsenteres et loft over gyldne håndtryk.

Forlag 3: Danske Bank skal støtte indførelse af en skat på spekulation (FTT-skat) på europæisk plan.

Forslag 4: Danske Bank skal til næste ordinære generalforsamling have oprettet flere elevpladser end siden sidste ordinære generalforsamling

Bankens bestyrelse havde inden generalforsamlingen indstillet tre af forslagene til forkastelse, men indstillet forslag 2, der vedrører gyldne håndtryk, til vedtagelse.

"Vi mener slet ikke, at der bør gives gyldne håndtryk, men det er meget positivt, at banken nu er villige til at sætte et loft over de ekstreme bonusser", siger landsformand for SF Ungdom, Nanna Bonde.

Læs også: Pensionskasser presses ud af grønne investeringer

De samme forslag blev stillet til Jyske Banks generalforsamling, der blev afholdt onsdag i Silkeborg. Her var alle forslag indstillet til forkastelse inden generalforsamlingen. Bankens begrundelse for forkastelse kan læses her.

Pensionskasser presses også
Det er ikke kun bankerne, der presses til at foretage samfundsansvarlige investeringer. Også da danske pensionskasser presses af medlemmer til at frasælge deres aktier i fossile brændsler som olie, kul og gas. Det skriver Information.

I flere år har foreningen Ansvarlig Fremtid prøvet på at overbevise pensionskassernes medlemmer om at modsætte sig investeringer i kul af hensyn til den globale opvarmning. Og de seneste to år har foreningen fremsat forslag ved syv danske pensionskassers generalforsamlinger for at sikre, at pensionskundernes opsparinger ikke bruges på projekter, der skader klimaet. Foreningens håb er, at det på de kommende generalforsamlinger bliver besluttet, at pensionskasserne senest i 2018 har afviklet alle investeringer i kul.

Indtil videre har bestyrelserne i pensionskasserne Danske Civil-og Akademiingeniørers Pensionskasse (DIP) og Juristernes og Økonomernes Pensionskasse (JØP) givet udtryk for, at de ved deres generalforsamlinger vil redegøre for, hvordan de i deres investeringsretningslinjer helt eksplicit vil tage hensyn til klimaet.

Læs også: Dong beholder olie og gas, men vil stadig satse grønt

Andre pensionskasser er mere skeptiske over for Ansvarlig Fremtids forslag om at frasælge aktier - også selvom der har været flertal blandt pensionskunderne for at følge Ansvarlig Fremtids anbefalinger. Begrundelsen lyder blandt andet, at det skyldes hensynet til medlemmernes penge, fordi frygten har været, at et frasalg af aktier kan få konsekvenser for det økonomiske afkast.

Dette modsiges dog af en ny analyse fra Corporate Knights, der viser, at det er en god forretning at gøre sig fri af investeringer i særligt kul. Analysen viser blandt andet, at pensionsselskabet New York State Pensions Fund, der er det tredjestørste i USA, i gennemsnit ville have tjent 4.500 dollar mere til sine opsparere, hvis pensionselskabet havde valgt at afvikle sine investeringer i kul, olie og gas over de seneste tre år og i stedet havde sat pengene i grøn teknologi.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus