Aktører: Afskaffelse af eksportordning er at gamble med århundredets mulighed

At afskaffe en såkaldt eksportordning på et tidspunkt, hvor verdens efterspørgsel på grønne energiløsninger stiger eksplosivt, er strategisk forkert for dansk vækst og beskæftigelse, mener Synergis direktør Katrine Bjerre og Jonas Villadsen, regional director for public affairs & external relations i Grundfos.

Ifølge Jonas Villadsen hjælper eksportordningen med at få mindre virksomheder ind på markedet. Arkivfoto..

05.07.2023

CSR.dk

Danske virksomheder er nogle af de bedste i verden, når det handler om mange af de grønne teknologier, som man globalt lige nu efterspørger i målet om at blive klimaneutral.

Hvis det skal blive ved, kræver det dog, at omverdenen ser i Danmarks retning i jagten på de grønne løsninger.

Og det er netop, hvad en eksisterende eksportordning for energi baner vejen for.

Ordningen er et samarbejde mellem Danmark, Tyskland og Storbritannien om eksport af grøn teknologi og erfaringer - her har danske eksperter eksempelvis leveret fagligt funderet viden om den regulering og de rammer, som skal til for at bygge et grønt og effektivt energisystem.

Men finansieringen af ordningen står til at blive beskåret i 2024 og til næsten at forsvinde i 2025, medmindre politikerne prioriterer nye midler til ordningen i forbindelse med de kommende finanslovsforhandlinger.

Læs også: Synergi lancerer ny kampagne: Energieffektivitet gør Danmark grønnere hurtigere

Hvis man afskaffer ordningen, vil det ifølge Syngergi være at gamble med Danmarks grønne eksport i et globalt marked.

Timingen er særlig dårlig, mener Katrine Bjerre, direktør hos interesseorganisationen, fordi der i disse år sættes gang i historiske store investeringer i grøn omstilling - blandt andet USA’s 2700 milliard kroner store klimapakke, EU’s modsvar i Green Deal Industrial Plan og EU’s forhøjede klimamål.

”Den grønne teknologi er uden tvivl århundredets eksportmulighed for Danmark, og det ville være en meget stor fejl at tabe den på gulvet. Hvis ikke partierne bag den kommende finanslov for 2024 prioriterer ordningen, kan jeg godt være bekymret for, at Danmark taber kampen i den stigende globale konkurrence, for vi er absolut ikke længere de eneste, der producerer de grønne teknologier,” siger hun.

Hos Grundfos er man heller ikke tilfreds med udsigten til et energimarked uden eksportordningen - Ifølge Jonas Villadsen, regional director for public affairs & external relations, giver den blandt andet mindre indgangsbarrierer for små energivirksomheder. 

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

”Eksportordningen åbner døre, som både store virksomheder og SMV’er har svært ved at sparke op alene. Det gælder også i vores nærmarkeder i Europa, hvor investeringerne i den grønne omstilling er store og stigende i disse år. Blandt andet har ordningen bidraget til et udspil til en ambitiøs ny varmelov i Tyskland og åbnet øjnene for energieffektiviseringspotentialerne hos den amerikanske fødevareindustri," siger han og fortsætter:

"Jeg er ikke i tvivl om, at investeringen i eksportordningen kommer mangefold tilbage i form af øget grøn eksport, vækst og beskæftigelse for Danmark, så jeg har svært ved at se rationalet i ikke at videreføre den."

Eksportordningen finansieres i øjeblikket med cirka 50 millioner kroner årligt.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online