Aktører: Afskaffelse af eksportordning er at gamble med århundredets mulighed

At afskaffe en såkaldt eksportordning på et tidspunkt, hvor verdens efterspørgsel på grønne energiløsninger stiger eksplosivt, er strategisk forkert for dansk vækst og beskæftigelse, mener Synergis direktør Katrine Bjerre og Jonas Villadsen, regional director for public affairs & external relations i Grundfos.

Ifølge Jonas Villadsen hjælper eksportordningen med at få mindre virksomheder ind på markedet. Arkivfoto..

05.07.2023

CSR.dk

Danske virksomheder er nogle af de bedste i verden, når det handler om mange af de grønne teknologier, som man globalt lige nu efterspørger i målet om at blive klimaneutral.

Hvis det skal blive ved, kræver det dog, at omverdenen ser i Danmarks retning i jagten på de grønne løsninger.

Og det er netop, hvad en eksisterende eksportordning for energi baner vejen for.

Ordningen er et samarbejde mellem Danmark, Tyskland og Storbritannien om eksport af grøn teknologi og erfaringer - her har danske eksperter eksempelvis leveret fagligt funderet viden om den regulering og de rammer, som skal til for at bygge et grønt og effektivt energisystem.

Men finansieringen af ordningen står til at blive beskåret i 2024 og til næsten at forsvinde i 2025, medmindre politikerne prioriterer nye midler til ordningen i forbindelse med de kommende finanslovsforhandlinger.

Læs også: Synergi lancerer ny kampagne: Energieffektivitet gør Danmark grønnere hurtigere

Hvis man afskaffer ordningen, vil det ifølge Syngergi være at gamble med Danmarks grønne eksport i et globalt marked.

Timingen er særlig dårlig, mener Katrine Bjerre, direktør hos interesseorganisationen, fordi der i disse år sættes gang i historiske store investeringer i grøn omstilling - blandt andet USA’s 2700 milliard kroner store klimapakke, EU’s modsvar i Green Deal Industrial Plan og EU’s forhøjede klimamål.

”Den grønne teknologi er uden tvivl århundredets eksportmulighed for Danmark, og det ville være en meget stor fejl at tabe den på gulvet. Hvis ikke partierne bag den kommende finanslov for 2024 prioriterer ordningen, kan jeg godt være bekymret for, at Danmark taber kampen i den stigende globale konkurrence, for vi er absolut ikke længere de eneste, der producerer de grønne teknologier,” siger hun.

Hos Grundfos er man heller ikke tilfreds med udsigten til et energimarked uden eksportordningen - Ifølge Jonas Villadsen, regional director for public affairs & external relations, giver den blandt andet mindre indgangsbarrierer for små energivirksomheder. 

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

”Eksportordningen åbner døre, som både store virksomheder og SMV’er har svært ved at sparke op alene. Det gælder også i vores nærmarkeder i Europa, hvor investeringerne i den grønne omstilling er store og stigende i disse år. Blandt andet har ordningen bidraget til et udspil til en ambitiøs ny varmelov i Tyskland og åbnet øjnene for energieffektiviseringspotentialerne hos den amerikanske fødevareindustri," siger han og fortsætter:

"Jeg er ikke i tvivl om, at investeringen i eksportordningen kommer mangefold tilbage i form af øget grøn eksport, vækst og beskæftigelse for Danmark, så jeg har svært ved at se rationalet i ikke at videreføre den."

Eksportordningen finansieres i øjeblikket med cirka 50 millioner kroner årligt.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn