Afgift giver milliarder færre plastposer i England

Siden indførslen af en afgift på plastikposer i supermarkeder i England er forbruget faldet markant, til gavn for både miljø, statskasse og velgørende organisationer.

Tesco er blandt de supermarkeder, der har indført afgiften. Foto: Flickr/Barry.

02.08.2016

CSR.dk

I 2014 udleverede butikkerne over syv milliarder plastposer til sine kunder. I de første seks måneder siden afgiften blev indført i oktober 2015 er det tal imidlertid faldet til lige over en halv milliard, og det er godt nyt på flere fronter.

Ifølge det engelske miljøministerium svarer de mange poser til vægten af 300 blåhvaler, og havmiljøet er da også en af de store vindere i denne sammenhæng. Ministeriets eksperter vurderer således, at 31 arter af havpattedyr og over 100 fuglearter i havområder uforvarende indtager plastik som følge af bl.a. poser, der ender i havet.

Derudover sparer det miljøet for store mængder CO2 fra både produktion og forbrænding, og endelig er der en solid økonomisk gevinst til de forskellige velgørende organisationer i England, der har modtaget over 29 mio. pund (knap 300 mio. kr.) i donationer på baggrund af afgiften.

Alt i alt skaber det selvsagt glæde fra politisk hold.

”At tage seks milliarder plastikposer ud af cirkulation er en fantastisk nyhed for os alle sammen – det vil betyde, at vores dyrebare marineliv er sikrere, vores samfund er renere og at fremtidige generationer ikke vil blive belastet med bjerge af plastik, der vil tage hundredvis af år at nedbryde på lossepladser. Afgiften viser på den måde, at selv små tiltag kan gøre en stor forskel, men vi må ikke stille os tilfredse; der er altid mere vi kan gøre alle sammen for at reducere affald og genbruge mere”, siger miljøminister Thérèse Coffey.

Læs også: København med i nyt plastikinitiativ

Se nærmere på de britiske data her.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online