Advokathus vil gøre bæredygtighed til forretningsområde

Kammeradvokaten vil nu undervise topledelser i bæredygtighed og ESG. Den første skoledag er allerede overstået, men advokathuset ser, at uddannelsen i takt med stigende krav om CSR i virksomheder kan udvikle sig betydeligt i fremtiden.

Line Berg Madsen, advokat, ser, at langt flere rådgivere i advokatfirmaer vil tilbyde topledelser og bestyrelser undervisning og sparring i bæredygtighed. Arkivfoto..

08.09.2022

CSR.dk

For nylig var en række bestyrelses- og direktionsmedlemmer på skolebænken i Kalvebod Brygge i København for at lære om de udfordringer, der kan være forbundet med ledelse og bæredygtighed.

Bæredygtighed og ESG er nemlig ifølge administrerende direktør og partner i advokathuset Poul Schmith/Kammeradvokaten Jens Bødtcher Hansen et område, der i stigende grad handler om juridiske forpligtelser i virksomhederne.

Læs også: Konference giver overblik over bureauers arbejde med bæredygtighed

Det er derfor et område, som topledelser skal have styr på.

Det skriver Børsen.

Foran tavlen stod juraprofessor Linda Nielsen fra Københavns Universitet, advokat Line Berg Madsen og administrerende direktør hos The Footprint Firm, Christian Sparrevohn fra Poul Schmith/Kammeradvokaten.

Og Line Berg Madsen vurderer, at man fremover vil se flere rådgivere hos advokatfirmaer i bæredygtighedsfeltet.

“Vi har oplevet, hvor meget indførslen af EU-taksonomien har betydet for virksomhederne allerede, og det er kun en bølge, vi ser i horisonten, men som vil vokse sig til størrelse af en tsunami. Der skal i overført betydning sættes sluser og bølgebrydere op i tide”, siger hun til Børsen.

Læs også: Ny guide fra Dansk Erhverv skal hjælpe online-butikker med at kommunikere om grønne tiltag og produkter

Hun peger derudover på et nyt rapporteringsdirektiv fra EU, der kræver, at børsnoterede virksomheder med mere end 500 ansatte i EU fra 2024 skal rapportere efter CSRD på op til 130 områder.

Det har ifølge Børsen bekymret store virksomheder som DI og Mærsk, og derfor mener Line Berg Madsen, at sådanne problematikker også skal adresseres på uddannelsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark