Advokathus vil gøre bæredygtighed til forretningsområde

Kammeradvokaten vil nu undervise topledelser i bæredygtighed og ESG. Den første skoledag er allerede overstået, men advokathuset ser, at uddannelsen i takt med stigende krav om CSR i virksomheder kan udvikle sig betydeligt i fremtiden.

Line Berg Madsen, advokat, ser, at langt flere rådgivere i advokatfirmaer vil tilbyde topledelser og bestyrelser undervisning og sparring i bæredygtighed. Arkivfoto..

08.09.2022

CSR.dk

For nylig var en række bestyrelses- og direktionsmedlemmer på skolebænken i Kalvebod Brygge i København for at lære om de udfordringer, der kan være forbundet med ledelse og bæredygtighed.

Bæredygtighed og ESG er nemlig ifølge administrerende direktør og partner i advokathuset Poul Schmith/Kammeradvokaten Jens Bødtcher Hansen et område, der i stigende grad handler om juridiske forpligtelser i virksomhederne.

Læs også: Konference giver overblik over bureauers arbejde med bæredygtighed

Det er derfor et område, som topledelser skal have styr på.

Det skriver Børsen.

Foran tavlen stod juraprofessor Linda Nielsen fra Københavns Universitet, advokat Line Berg Madsen og administrerende direktør hos The Footprint Firm, Christian Sparrevohn fra Poul Schmith/Kammeradvokaten.

Og Line Berg Madsen vurderer, at man fremover vil se flere rådgivere hos advokatfirmaer i bæredygtighedsfeltet.

“Vi har oplevet, hvor meget indførslen af EU-taksonomien har betydet for virksomhederne allerede, og det er kun en bølge, vi ser i horisonten, men som vil vokse sig til størrelse af en tsunami. Der skal i overført betydning sættes sluser og bølgebrydere op i tide”, siger hun til Børsen.

Læs også: Ny guide fra Dansk Erhverv skal hjælpe online-butikker med at kommunikere om grønne tiltag og produkter

Hun peger derudover på et nyt rapporteringsdirektiv fra EU, der kræver, at børsnoterede virksomheder med mere end 500 ansatte i EU fra 2024 skal rapportere efter CSRD på op til 130 områder.

Det har ifølge Børsen bekymret store virksomheder som DI og Mærsk, og derfor mener Line Berg Madsen, at sådanne problematikker også skal adresseres på uddannelsen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online