Advokathus vil gøre bæredygtighed til forretningsområde

Kammeradvokaten vil nu undervise topledelser i bæredygtighed og ESG. Den første skoledag er allerede overstået, men advokathuset ser, at uddannelsen i takt med stigende krav om CSR i virksomheder kan udvikle sig betydeligt i fremtiden.

Line Berg Madsen, advokat, ser, at langt flere rådgivere i advokatfirmaer vil tilbyde topledelser og bestyrelser undervisning og sparring i bæredygtighed. Arkivfoto..

08.09.2022

CSR.dk

For nylig var en række bestyrelses- og direktionsmedlemmer på skolebænken i Kalvebod Brygge i København for at lære om de udfordringer, der kan være forbundet med ledelse og bæredygtighed.

Bæredygtighed og ESG er nemlig ifølge administrerende direktør og partner i advokathuset Poul Schmith/Kammeradvokaten Jens Bødtcher Hansen et område, der i stigende grad handler om juridiske forpligtelser i virksomhederne.

Læs også: Konference giver overblik over bureauers arbejde med bæredygtighed

Det er derfor et område, som topledelser skal have styr på.

Det skriver Børsen.

Foran tavlen stod juraprofessor Linda Nielsen fra Københavns Universitet, advokat Line Berg Madsen og administrerende direktør hos The Footprint Firm, Christian Sparrevohn fra Poul Schmith/Kammeradvokaten.

Og Line Berg Madsen vurderer, at man fremover vil se flere rådgivere hos advokatfirmaer i bæredygtighedsfeltet.

“Vi har oplevet, hvor meget indførslen af EU-taksonomien har betydet for virksomhederne allerede, og det er kun en bølge, vi ser i horisonten, men som vil vokse sig til størrelse af en tsunami. Der skal i overført betydning sættes sluser og bølgebrydere op i tide”, siger hun til Børsen.

Læs også: Ny guide fra Dansk Erhverv skal hjælpe online-butikker med at kommunikere om grønne tiltag og produkter

Hun peger derudover på et nyt rapporteringsdirektiv fra EU, der kræver, at børsnoterede virksomheder med mere end 500 ansatte i EU fra 2024 skal rapportere efter CSRD på op til 130 områder.

Det har ifølge Børsen bekymret store virksomheder som DI og Mærsk, og derfor mener Line Berg Madsen, at sådanne problematikker også skal adresseres på uddannelsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V