Adidas lancerer løbesko og fodboldtøj lavet af havplast

Et samarbejde mellem Adidas og Parley for the Oceans har skabt verdens første masseproducerede løbesko lavet af plastikaffald fra verdenshavene. Samarbejdet har også resulteret i nye fodboldtrøjer til klubberne Real Madrid og Bayern München.

“Jeg er glad for, at gå på banen I en trøje skabt af genbrugt plastikaffald fra havene. Det er en fantastisk mulighed for at skabe opmærksomhed på nødvendigheden for at beskytte og bevare vores oceaner – jeg ved, det her er begyndelsen på noget helt specielt”, siger midtbanespiller i Bayern München, Xabi Alonso. Foto: Adidas. .

21.11.2016

CSR.dk

”Ingen kan redde verdenshavene alene. Hver enkelt af os kan spille en rolle i løsningen, men det er op til de kreative industrier og producenter, som fx Adidas, at forny de konventionelle materialer, produkter og forretningsmodeller. Med de nye løbesko demonstrerer vi, hvad der er muligt. Derfor er det mere end blot et par sko – det er en invitation til at tilslutte sig vores bevægelse”, siger grundlægger af Parley for the Ocean, Cyrill Gutsch.

Løbeskoene UltraBoost Uncaged Parley er lavet af 95 procent genbrugsplast fra Maldivernes kyster. De resterende fem procent består af genbrugt polyester. Foto: Adidas..

Ét par løbesko = 11 plastikflasker
Den nye, bæredygtige løbesko, der har fået navnet UltraBoost Uncaged Parley, er den første masseproducerede sko skabt af det såkaldte Parley Ocean Plastic. Inden udgangen af 2017 er det planen, at Adidas vil have skabt én million par af de bæredygtige løbesko.

Ligesom skoene er fodboldtrøjerne, som storklubberne Bayern München og Real Madrid benytter i denne måned, de første af sin slags. Udover havplastmaterialet er der brugt vandbaseret print, ligesom både klubber og sponsorer er blevet enige om ikke at have synlige logoer for at understrege bæredygtigheden.

Læs også: København med i nyt plastikinitiativ

Parley Ocean Plastic, som begge sportsdesigns hovedsageligt er fremstillet af, består af genbrugt havplast opfanget af Parley i Maldivernes kystområder. Ét par løbesko genbruger hvad der svarer til 11 plastikflasker.

Læs mere om de bæredygtige løbesko og fodboldtrøjer.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia