Adidas lancerer løbesko og fodboldtøj lavet af havplast

Et samarbejde mellem Adidas og Parley for the Oceans har skabt verdens første masseproducerede løbesko lavet af plastikaffald fra verdenshavene. Samarbejdet har også resulteret i nye fodboldtrøjer til klubberne Real Madrid og Bayern München.

“Jeg er glad for, at gå på banen I en trøje skabt af genbrugt plastikaffald fra havene. Det er en fantastisk mulighed for at skabe opmærksomhed på nødvendigheden for at beskytte og bevare vores oceaner – jeg ved, det her er begyndelsen på noget helt specielt”, siger midtbanespiller i Bayern München, Xabi Alonso. Foto: Adidas. .

21.11.2016

CSR.dk

”Ingen kan redde verdenshavene alene. Hver enkelt af os kan spille en rolle i løsningen, men det er op til de kreative industrier og producenter, som fx Adidas, at forny de konventionelle materialer, produkter og forretningsmodeller. Med de nye løbesko demonstrerer vi, hvad der er muligt. Derfor er det mere end blot et par sko – det er en invitation til at tilslutte sig vores bevægelse”, siger grundlægger af Parley for the Ocean, Cyrill Gutsch.

Løbeskoene UltraBoost Uncaged Parley er lavet af 95 procent genbrugsplast fra Maldivernes kyster. De resterende fem procent består af genbrugt polyester. Foto: Adidas..

Ét par løbesko = 11 plastikflasker
Den nye, bæredygtige løbesko, der har fået navnet UltraBoost Uncaged Parley, er den første masseproducerede sko skabt af det såkaldte Parley Ocean Plastic. Inden udgangen af 2017 er det planen, at Adidas vil have skabt én million par af de bæredygtige løbesko.

Ligesom skoene er fodboldtrøjerne, som storklubberne Bayern München og Real Madrid benytter i denne måned, de første af sin slags. Udover havplastmaterialet er der brugt vandbaseret print, ligesom både klubber og sponsorer er blevet enige om ikke at have synlige logoer for at understrege bæredygtigheden.

Læs også: København med i nyt plastikinitiativ

Parley Ocean Plastic, som begge sportsdesigns hovedsageligt er fremstillet af, består af genbrugt havplast opfanget af Parley i Maldivernes kystområder. Ét par løbesko genbruger hvad der svarer til 11 plastikflasker.

Læs mere om de bæredygtige løbesko og fodboldtrøjer.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J