Aalborg Portland investerer millionbeløb i grønnere cementproduktion

Cementproducenten Aalborg Portland har investeret 77 millioner i at gøre produktionen mere stabil, effektiv og ikke mindst mere bæredygtig.

Den danske cementproducent Aalborg Portland har i perioden 2012-2016 investeret 230 millioner kroner i projekter med klima- og miljøteknologiske forbedringer. Senest blev Ovn 87, der producerer grå cement, ombygget til at blive mere effektiv og til i højere grad at bruge alternative, bæredygtige brændsler. Foto: Aalborg Portland. .

30.10.2017

CSR.dk

Den nordjyske cementproducent Aalborg Portland har investeret 77 millioner i at ombygge en af dets ovne, så cementproduktionen fremover bliver mere effektiv, mere stabil og mere miljøvenlig.

Der er tale om Aalborg Portlands største produktionslinje til grå cement, Ovn 87, der i løbet af foråret blev bygget om, så den kunne blive bedre og grønnere.

”Investeringen i Ovn 87 er en del vores ambition om, at 60 procent af energiforbruget i produktionen af grå cement i fremtiden skal udgøres af alternative brændsler”, siger produktionschef hos Aalborg Portland, Søren Konstmann Lausen. Han fortsætter:

”Ombygningen omfatter et forbedret design af Ovn 87s kalcinatorer, der benyttes til at fjerne den bundne CO2 fra råmaterialerne. Det nye design giver blandt andet mulighed for at erstatte flere fossile brændsler med de alternative og samtidig skabe en mere stabil og miljøvenlig ovndrift”.

Læs også: Nyt samarbejde skal sikre bæredygtig produktion af rejer i Vietnam

De alternative brændsler vil blandt andet være affald, restprodukter fra industrien og tørret spildevandsslam fra Aalborg Kommune, oplyser cementproducenten. Sidste år brugte Aalborg Portland 150.000 tons alternative brændsler i produktionen, hvilket var en stigning på 18 procent sammenlignet med 2015. Og nu vil det tal altså yderligere blive øget.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle