701 forskere opfordrer politikerne til at behandle klimakrisen med samme seriøsitet som COVID-19 pandemien

I håndteringen af COVID-19 pandemien har man set en regering, der er villig til at gå på kompromis med den økonomiske vækst. Det samme burde gøre sig gældende i håndtering af klimakrisen, mener en lang række forskere.

10.02.2021

CSR.dk

I et debatindlæg i Politiken 5. februar 2021 forsøgte forskere at råbe politikerne op. 701 forskere havde underskrevet indlægget, som opfordrede politikerne til at behandle klimakrisen med samme seriøsitet som COVID-19 pandemien.

I opråbet står blandt andet:

”COVID-19-krisen givet indsigt i, hvad der er politisk muligt i en situation, hvor befolkningen er udsat for store risici, og der samtidig er mange ubekendte faktorer” og ”Det står nu klart, at danske politikere kan lave vidtgående tiltag ud fra et forsigtighedsprincip, hvor andre hensyn – til bl.a. erhvervsliv og beskæftigelse – må vige for at undgå uoprettelige skader”.

Forsker-gruppen kritiserer det tempo regeringen lægger for dagen og hentyder til den såkaldte hockeystav, hvis form symboliserer den tilgang regeringen har til at opnå den målsatte 70 procents CO2-reduktion inden 2030: Lige nu ser vi en lineær tilgang uden acceleration og man forventer så at kunne speede processen op ved hjælp af ny teknologi i de sidste år hen imod 2030.

Mette Fredriksen har i flere sammenhænge udtrykt, at afgifter ikke er svaret på klimakrisen og anses af regeringen som skadelige for danske virksomheders internationale konkurrenceevne, som igen anses som vigtig for den danske økonomiske vækst.

Læs også: World Economic Forum's Global Risks Report har længe advaret om en global pandemi

Man ser altså ikke den samme vilje til at gå på kompromis med økonomisk vækst i kampen mod klimaforandringer som man har set det i kampen mod COVID-19 pandemien.

I en artikel i Politiken udtaler flere partier, at man ikke kan sammenligne de to kriser med hinanden. Morten Messerschmidt, klima- og energiordfører for Dansk Folkeparti, kalder sammenligningen ’pjattet’.

Tommy Tommy Ahlers, klimaordfører for Venstre, mener at de to kriser kræver forskellige svar og peger på at klimakrisen kalder på nogle mere grundlæggende ændringer i vores samfund.

”Så de ændringer, der er brug for, skal ske på en måde, så vi stadig har den samme grad af personlig frihed og stadig har økonomisk vækst. Og det tager jo længere tid både at udtænke det politisk og implementere det i praksis, end vores hjælpepakker til samfundet under covid-19 gjorde”, siger han.

Enhedslisten er som det eneste parti enig med forskerne og fremhæver blandt andet den grønne skattereform, hvor alle partier ellers var enige om den ensartede CO2-afgift, men regeringen lod den sylte.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense