54 virksomheder skubber på for ambitiøse klimamål

I en samlet erklæring peger over 50 globale selskaber, bl.a. Unilever, H&M, Natura og Puma, på nødvendigheden af at implementere Parisaftalen og udstikke en kurs, der begrænser den globale opvarmning til vel under to grader.

Vedvarende energi er en central del af den transition til et lowcarbon-samfund, de mange virksomheder peger på vigtigheden af i erklæringen..

13.12.2017

CSR.dk

Sådan lyder det i en erklæring udsendt i mandags af en gruppe på 54 internationale selskaber i sværvægtsklassen, der alle har skrevet under på det kortfattede dokument, som skal understrege det behov for en ambitiøs klimaindsats, virksomhederne ser.

Blandt underskriverne finder vi aktører som Unilever, H&M, brasilianske Natura, der for nylig opkøbte The Body Shop, Rockwool og sportsbrands som Adidas og Puma. Sammen vil de bl.a. gerne ”fremhæve betydningen af at implementere den historiske Parisaftale fra 2015.”

”Vi vil opnå en lowcarbon-økonomi, der er energieffektiv og drevet af vedvarende energi i alle sektorer. Det vil sikre job og fremgang, og starte en ny bølge af innovation og iværksætteri”, lyder det videre.

Erklæringen er først og fremmest rettet mod landene i G20, hvor en stor del af virksomhederne også hører hjemme og har deres største markeder. G20-nationerne (inkl. EU) tegner sig for 74 procent af verdens CO2-udslip, og derfor politikerne her et ”… ekstra ansvar for at agere som ledere og implementere dette globale paradigmeskift i retning af en global lowcarbon-transformation og yde støtte til alle andre lande for at gøre dem til partnere i processen”.

Læs også: Løkke vil fremme FN’s verdensmål med globalt initiativ

Konkret kommer de mange virksomheder i erklæringen med fire konkrete opfordringer til politikker, som G20-regeringerne bør implementere:

  1. Udvikl og implementér langsigtede decarbonization-strategier, der understøtter klimaindsatser på tværs af sektorer og gør vores økonomier klar til en lowcarbon-fremtid. Alle lande bør indberette sådanne strategier til UNFCCC (FN’s klimapanel) senest i 2020.
  2. Udfas fossile brændstoffer frem mod 2025, hvilket vil gøre plads til øgede investeringer i lowcarbon-økonomien, vedvarende energi og en forbedret energieffektivitet.
  3. Sæt en pris på carbon, der udstikker en retning for investorer og virksomheder til udviklingen af forretningsmodeller, der er designet til at holde den globale temperaturstigning et godt stykke under to grader.
  4. Inddrag de klimarelaterede risici og arbejdet fra den såkaldte Task Force on Climate-related Financial Disclosure (TCFD) for at levere en grundig vurdering af klimarelaterede finansielle risici og muligheder.

Erklæringen er igangsat og organiseret af den tyske klimabeskyttelsesorganisation Stiftung 2° og koordineret af bl.a. Carbon Disclosure Project (CDP), Corporate Leaders Network for Climate Action (CLN), Japan Climate Leaders Partnership (Japan CLP) og We Mean Business (WMB).

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby