54 virksomheder skubber på for ambitiøse klimamål

I en samlet erklæring peger over 50 globale selskaber, bl.a. Unilever, H&M, Natura og Puma, på nødvendigheden af at implementere Parisaftalen og udstikke en kurs, der begrænser den globale opvarmning til vel under to grader.

Vedvarende energi er en central del af den transition til et lowcarbon-samfund, de mange virksomheder peger på vigtigheden af i erklæringen..

13.12.2017

CSR.dk

Sådan lyder det i en erklæring udsendt i mandags af en gruppe på 54 internationale selskaber i sværvægtsklassen, der alle har skrevet under på det kortfattede dokument, som skal understrege det behov for en ambitiøs klimaindsats, virksomhederne ser.

Blandt underskriverne finder vi aktører som Unilever, H&M, brasilianske Natura, der for nylig opkøbte The Body Shop, Rockwool og sportsbrands som Adidas og Puma. Sammen vil de bl.a. gerne ”fremhæve betydningen af at implementere den historiske Parisaftale fra 2015.”

”Vi vil opnå en lowcarbon-økonomi, der er energieffektiv og drevet af vedvarende energi i alle sektorer. Det vil sikre job og fremgang, og starte en ny bølge af innovation og iværksætteri”, lyder det videre.

Erklæringen er først og fremmest rettet mod landene i G20, hvor en stor del af virksomhederne også hører hjemme og har deres største markeder. G20-nationerne (inkl. EU) tegner sig for 74 procent af verdens CO2-udslip, og derfor politikerne her et ”… ekstra ansvar for at agere som ledere og implementere dette globale paradigmeskift i retning af en global lowcarbon-transformation og yde støtte til alle andre lande for at gøre dem til partnere i processen”.

Læs også: Løkke vil fremme FN’s verdensmål med globalt initiativ

Konkret kommer de mange virksomheder i erklæringen med fire konkrete opfordringer til politikker, som G20-regeringerne bør implementere:

  1. Udvikl og implementér langsigtede decarbonization-strategier, der understøtter klimaindsatser på tværs af sektorer og gør vores økonomier klar til en lowcarbon-fremtid. Alle lande bør indberette sådanne strategier til UNFCCC (FN’s klimapanel) senest i 2020.
  2. Udfas fossile brændstoffer frem mod 2025, hvilket vil gøre plads til øgede investeringer i lowcarbon-økonomien, vedvarende energi og en forbedret energieffektivitet.
  3. Sæt en pris på carbon, der udstikker en retning for investorer og virksomheder til udviklingen af forretningsmodeller, der er designet til at holde den globale temperaturstigning et godt stykke under to grader.
  4. Inddrag de klimarelaterede risici og arbejdet fra den såkaldte Task Force on Climate-related Financial Disclosure (TCFD) for at levere en grundig vurdering af klimarelaterede finansielle risici og muligheder.

Erklæringen er igangsat og organiseret af den tyske klimabeskyttelsesorganisation Stiftung 2° og koordineret af bl.a. Carbon Disclosure Project (CDP), Corporate Leaders Network for Climate Action (CLN), Japan Climate Leaders Partnership (Japan CLP) og We Mean Business (WMB).

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online