50 mio. til grøn omstilling i Greater Copenhagen

FUTURE er et nyt samarbejde mellem regioner, virksomheder og vidensinstitutioner, som skal accelerere den grønne omstilling i Greater Copenhagen. Det skal organisationen Gate 21 stå for.

Mere end 20 private og offentlige virksomheder på tværs af Greater Copenhagen går sammen om at sætte gang i den grønne omstilling. Arkivfoto. .

30.04.2018

CSR.dk

Der lurer et stort potentiale for grøn energi i Greater Copenhagen-samarbejdet. En betegnelse, der forener Region Skåne, Region Sjælland og Region Hovedstaden. En rapport fra 2017 slog fast, at der kan skabes cirka 42.000 nye, grønne jobs frem mod 2035.

Med 50 millioner kroner til projektet FUTURE, vil organisationen Gate 21 og partnerskabet gøre dette til virkelighed:

Læs også: Op til 95.000 nye grønne job i Danmark i 2035

”Det er et af vores største projekter nogensinde, og vi synes, det er et godt projekt, fordi det både fokuserer på indpasning af vedvarende energi og på den cirkulære omstilling i samfundet. Og så bliver det lavet i samspil mellem offentlige og private,” forklarer Jesper Bøttcher, der er senior projektleder hos Gate 21.

Projektet ”Fremtidens Intelligente Energi- og Ressource system” (FUTURE) bygger på et forprojekt, der præsenterer potentialer og udfordringer for den grønne omstilling i Greater Copenhagen de næste ti år ud i fremtiden. Siden har projektpartnerskabet fået tildelt den store pose penge, og i dag består projektet af i alt syv cases, hvoraf de fire er energicases, to af dem er affaldscases og den sidse case er en blanding. 

Lagring af energi i salt  
En af casene går eksempelvis ud på at afprøve forskellige løsninger på energilagring til individuelle bygninger, blandt andet energilagring i salt.

Typisk oplagrer man varme i bygninger i vandbeholdere, men salt kan lagre 4-6 gange så meget energi på samme plads. Og således bliver det nemmere at integrere mere vedvarende energikilder som sol og vind i vores energisystem:

”I casen indgår en virksomhed, der gerne vil kommercialisere et produkt, men ikke rigtig har et marked endnu. De offentlige partnere stiller bygninger til rådighed for tests, og DTU byg bidrager med viden samt opsamling og analyse af data, så virksomheden i princippet til slut står med et grundlag for en løsning, der måske kan sælges i storskala,” siger Jesper Bøttcher.

Andre cases handler fx om integration af vedvarende energi i større komplekse bygninger såsom hospitaler.

Et samarbejde, der giver mening
Over de næste tre år, skal Gate 21 sammen med mere end 20 offentlige og private aktører udvikle og teste forskellige teknologier, værktøjer eller forretningsmodeller inden for vedvarende energi eller udnyttelse af ressourcer.

Målet er, at det skal munde ud i konkrete løsninger i fremtidens energi- og ressourcesystem. Projektet læner sig således op ad regionernes målsætning om at energiforbruget i 2020 skal dækkes væsentligt mere af vedvarende energi.

Læs også: Byggeriet skal med i den grønne omstilling 

Det brede samarbejde giver ifølge Gate 21 god mening. Først og fremmest, fordi kommunerne ofte står med nogle problemer, de ikke ved, hvordan de skal løse. Virksomhederne derimod har knowhow og vil gerne udvikle produkter, og forskning kan som regel medvirke til at skabe grøn omstilling:

”Ved at sætte offentlige og private partnere sammen med forskningsinstitutioner er der større chance for, at forskningsresultaterne bliver omsat til løsninger ude i samfundet, og det er sådan set hele essensen af at lave denne type samarbejder,” forklarer projektlederen.

Projektet har et samlet budget på 6,78 mio. euro. Den europæiske regionale udviklingsfond Inttereg ØKS finansierer 3,2 mio. euro, mens de tre regioner medfinansierer med 1,26 mio. Dertil kommer penge fra de deltagende virksomheder.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V