400 elbybiler på vej til København

Fra den 3. september vil den københavnske trafik få en hel del nye medlemmer af en lidt anden type, end byens borgere er vant til. Arriva sætter nemlig 400 eldrevne BMW'’er på gaden -– og de bliver for alle.

400 BMW i3 elbybiler vil snart være at finde på de københavnske gader og stræder. Foto: Arriva.

14.08.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Ved et stort opsat arrangement på Københavns rådhus torsdag d. 13. august præsenterede busoperatøren Arriva sit tiltag DriveNow, der med start den 3. september vil sende 400 elbybiler på gaden i København. Bilerne, fabriksnye BMW i3'’er, skal fungere som et supplement til den offentlige transport og være tilgængelige for alle med et kørekort. Og har man Rejsekort kan det bruges til registrering.

Læs også: København omfavner elbilerne

”"DriveNow er den mest ambitiøse og nytænkende kollektive trafikløsning, vi længe har set. Med de 400 bybiler binder vi København og den kollektive trafik sammen på en helt ny måde, der giver borgerne en fleksibel, sammenhængende og enkel rejseoplevelse. Vi giver folk en bil – uden at de har en bil",” sagde adm. direktør i Arriva Danmark, Nikolaj Wendelboe, ved presseseancen på rådhuset.

Ved samme lejlighed var både energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) og regionrådsformand i Hovedstaden, Sophie Hæstorp Andersen (S), samt repræsentanter for DriveNow, BMW og E.ON, der leverer grøn strøm til projektet, på talerstolen.

De pegede alle sammen på det grønne aspekt i det nye koncept, den indbyggede fleksibilitet -– du kan stille bilen hvor det passer dig, når du er færdig med den, så længe det er inden for operationsområdet København, Frederiksberg og Tårnby -– og de lave omkostninger (3,95 kr. i minuttet, gratis parkering i zonen) for forbrugerne.

De mange BMW’er er 100 procent elektriske, og med strøm fra vedvarende energi, vil de selvsagt hjælpe på CO2-udledningen i København. Derudover viser undersøgelser fra andre byer (bl.a. London og Berlin), hvor DriveNow allerede opererer, at hver elbil på lidt længere sigt erstatter op mod seks privatbiler.

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

Som registreret bruger kan du via en app finde den nærmeste elbybil, bruge og smide den, hvor det passer dig inden for førnævnte zone (og lovens rammer). Bilerne har en rækkevidde på omkring 150 km ved normal bykørsel, så som kunde må man selvfølgelig meget gerne stille den ved en af E.ONs ladestandere –- efter planen 640 stk. ved årets udgang -– men hvis ikke det er muligt, så har Arriva ansat i omegnen af 30 medarbejdere til at holde øje med bilerne, få dem ladet op, tjekket, rengjort osv.

For at få adgang til de elektriske glæder skal man registrere sig som bruger på drive-now.dk, hvilket med koden COPENHAGEN kan gøres gratis frem til 15. september, hvorefter det vil koste 249 kr.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense