40 ekstra millioner til grøn energiteknologi

Virksomheder kan nu igen søge om midler fra Green Labs DK-programmet, hvor der er en restpulje på 40 millioner kroner til at teste og demonstrere nye grønne energiteknologier.

18.06.2014

CSR.dk

Baggrund for Green Labs DK

  • Green Labs DK er en offentlig tilskudsordning, der er etableret på baggrund af visionen om, at Danmark skal være et ”grønt teknologilaboratorium”.
  • Green Labs DK stillede 210 mio. kr. til rådighed i perioden 2010-2012, som blev fordelt på et mindre antal såkaldte green labs. De 40 mio. kr., der nu udbydes, er en restpulje.  

Der er nu 40 ekstra millioner kroner til rådighed, som kan bruges til at teste og demonstrere nye energiteknologier under realistiske omstændigheder. 

Midlerne kommer fra en restpulje i Green Labs DK-programmet og udbydes til etablering af nye green labs eller udvidelse af de allerede eksisterende.

Programmet støtter alle typer teknologier, som kan bidrage til at gøre Danmark uafhængig af fossile brændsler, og det vil først og fremmest sige teknologier inden for vedvarende energi.

Indtil nu har programmets midler udmøntet sig i to udbudsrunder i 2011 og 2012, hvilket har resulteret i otte green labs rundt omkring i Danmark. Green labs-testfaciliteterne er i international klasse og tiltrækker både danske og internationale udviklings- og demonstrations­aktiviteter.

Læs også: Stor vækst i Danmarks eksport af energiteknologi

Green Labs DK har som overordnet formål at sikre udvikling og demonstration af nye energiteknologier, der understøtter de energipolitiske målsætninger. Udover at have uafhængighed af fossile brændsler som målsætning har programmet også generelt et bedre klima og et renere miljø som overordnet målsætning. 

Læs mere om, hvordan du kan ansøge på Green Labs DK’s hjemmeside.

Interesserede virksomheder kan sende en ansøgning om støtte fra Green Labs DK-programmet til EUDPsekr@ens.dk inden 15. september 2014.

Læs mere om de eksisterende green labs.

-LRI

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle