30 % vækst i økologiske produkter

Økologi og miljømærkede produkter er kommet for at blive. Uanset konjunkturer vil forbrugerne

27.03.2009

CSR.dk

Sortimentet af nye økologiske og miljømærkede produkter i supermarkedet bliver hele tiden udvidet. Producenterne er simpelthen blevet bedre til at fange forbrugernes ønsker, og forbrugernes bevidsthed om miljø er øget markant over de seneste fem år.
»Økologien har haft en vækst på op mod 30 pct. gennem de seneste tre år, og interessen for de miljømærkede produkter er også steget markant,« fortæller Katrine Milman, miljøchef for Coop. Hun vurderer, at væksten aftager en smule på grund af konjunkturer, men at forbrugerne ikke slipper omtanken for miljøet og det personlige velvære.
»Miljø er et emne, som er på dagsordenen hele tiden. Først og fremmest bekymrer forbrugerne sig mest om, hvad de putter i munden, men også om hvad de bruger til personlig pleje,« siger hun og forklarer at Coop har oplevet en årlig vækst på 400 pct. i salget af miljømærkede produkter til personlig pleje.
I dag betyder det for mange forbrugere mere, at cremen eller shampooen er renset for potentielt skadelige stoffer end, at den er dyr og fancy.
»Mange forbrugere går helt bevidst efter produkter uden f.eks. parfume og parabener. Og så er der stor opmærksomhed om produkter til børn. Forbrugere er generelt meget fokuserede på, at plejeprodukter til børn ikke indeholder parfume og andre stoffer, som kan have en skadelig virkning,« siger hun.
Allerede tilbage i 1981 kunne man finde økologiske produkter på hylderne hos Coops butikker, som også var
de første der førte miljømærket vaskepulver. »Det er et supervigtigt fokusområde for os, og vi afsøger hele tiden markedet for nye produkter i kategorien, så vi kan udvide sortimentet i takt med efterspørgslen. Jeg er fuld af fortrøstning til fremtiden. Den miljøbevidste tendens vil fortsætte, fordi vores opmærksomhed hele tiden er rettet mod
at købe mere fornuftigt og tænke fremadrettet,« siger Katrine Milman.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart