30 % vækst i økologiske produkter

Økologi og miljømærkede produkter er kommet for at blive. Uanset konjunkturer vil forbrugerne

27.03.2009

CSR.dk

Sortimentet af nye økologiske og miljømærkede produkter i supermarkedet bliver hele tiden udvidet. Producenterne er simpelthen blevet bedre til at fange forbrugernes ønsker, og forbrugernes bevidsthed om miljø er øget markant over de seneste fem år.
»Økologien har haft en vækst på op mod 30 pct. gennem de seneste tre år, og interessen for de miljømærkede produkter er også steget markant,« fortæller Katrine Milman, miljøchef for Coop. Hun vurderer, at væksten aftager en smule på grund af konjunkturer, men at forbrugerne ikke slipper omtanken for miljøet og det personlige velvære.
»Miljø er et emne, som er på dagsordenen hele tiden. Først og fremmest bekymrer forbrugerne sig mest om, hvad de putter i munden, men også om hvad de bruger til personlig pleje,« siger hun og forklarer at Coop har oplevet en årlig vækst på 400 pct. i salget af miljømærkede produkter til personlig pleje.
I dag betyder det for mange forbrugere mere, at cremen eller shampooen er renset for potentielt skadelige stoffer end, at den er dyr og fancy.
»Mange forbrugere går helt bevidst efter produkter uden f.eks. parfume og parabener. Og så er der stor opmærksomhed om produkter til børn. Forbrugere er generelt meget fokuserede på, at plejeprodukter til børn ikke indeholder parfume og andre stoffer, som kan have en skadelig virkning,« siger hun.
Allerede tilbage i 1981 kunne man finde økologiske produkter på hylderne hos Coops butikker, som også var
de første der førte miljømærket vaskepulver. »Det er et supervigtigt fokusområde for os, og vi afsøger hele tiden markedet for nye produkter i kategorien, så vi kan udvide sortimentet i takt med efterspørgslen. Jeg er fuld af fortrøstning til fremtiden. Den miljøbevidste tendens vil fortsætte, fordi vores opmærksomhed hele tiden er rettet mod
at købe mere fornuftigt og tænke fremadrettet,« siger Katrine Milman.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense