3 liter rent vand til Afrika

Kildevæld indleder i foråret kampagnen ”3literrentvand”. Kampagnen betyder at man donerer tre liter vand til Afrika, hver gang man køber en flaske Kildevæld.

22.03.2010

CSR.dk

Kildevælds kampagne ”3literrentvand”, hvor man donerer tre liter vand til Afrika, hver gang man køber en flaske Kildevæld, arrangeres i samarbejde med nonprofit-organisationen Water For All og firmaet Vestergaard Frandsen, der har udviklet sugerøret LifeStraw, som filtrerer beskidt og sundhedsskadeligt vand. Kampagnen donerer direkte til vandprojekter i afrikanske lande, og man støtter, hver gang man køber en flaske Kildevæld. Det er Water For All, der står for at anvende de donationer, som gives gennem kampagnen. Allerede nu har organisationen implementeret massevis af drikkevands-projekter i elleve afrikanske lande, men behovet er stort, og organisationer vil gerne nå ud til endnu flere skoler, byer, områder og lande.
-JR

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle