250 af verdens største virksomheder ansvarlige for en tredjedel af verdens CO2

I en ny rapport afslører forskere, at kun 30 procent af de 250 største børsnoterede virksomheder i verden har sat sig et mål om at bremse den globale opvarmning, på trods af at gruppen står for en tredjedel af verdens CO2-udslip.

En tredjedel af de menneskeskabte drivhusgasemissioner kan føres tilbage til 250 virksomheders aktiviteter. Arkivfoto..

13.11.2017

Eva Harpøth Skjoldborg og Emilie Linders, CSR.dk

Bare 250 virksomheder i verden står for en tredjedel af alle menneskeskabte drivhusgasemissioner – og kun få af dem har for alvor indstillet sig på at begrænse de stigende temperaturer.

Det viser en ny rapport fra Constellation Resarch & Technology, CDP og BSD Consulting, der blandt andet placerer virksomheder som Coal India, Gazprom og Exxon Mobil på toppen af listen. Ifølge rapporten er det kun 30 procent af de 250 virksomheder, der har sat sig stærke mål, for at bremse CO2-udviklingen - det på trods af at næsten 200 af disse har lovet at arbejde mod at bremse emissionerne i forbindelse med Pairs-aftalen.

Derudover har emissionerne fra virksomhederne hverken ændret sig i den ene eller den anden retning, selvom man ved, at deres udledninger bør falde med tre procent om året for at være på rette spor mod Paris-aftalens mål.

Læs også: Rapporter melder om stor uenighed i kampen mod global opvarmning

”Uden en kontinuerlig reduktion af emissioner fra denne gruppe af virksomheder er det ikke muligt at afbøde de langsigtede risici ved klimaændringer”, advarer rapporten, som er udgivet som et Thomson Reuters Financial & Risk White Paper.

Ikke alle vil lige hurtigt frem
Op mod COP23 mødet i Bonn i denne uge er der offentliggjort en række rapporter, der advarer om at verdenssamfundet er virkelig langt fra at nå i mål med klimamålene. I slutningen af oktober kunne CDP f.eks. fortælle, at virksomhederne har nu har sørget for omkring en tredjedel af den private sektors bidrag til at holde global opvarmning under to grader. I deres rapport, Picking up the Pace, efterlyser CDP således større opbakning og brug af science-based targets. 

InfluenceMaps undersøgelse viser, at de fleste af de magtfulde virksomheder endnu ikke har valgt side, når det handler om klimalovgivning..

Dog tyder det på, at ikke alle virksomheder er med på tanken om at træde hårdere på speederen i forhold til klima. En undersøgelse fra InfluenceMap fra september 2017 viser nemlig, at de fleste af de 50 virksomheder, som er mest aktive og har størst indflydelse på klimalovgivning, lobbyer aktivt imod ambitiøse de-carboniseringspolitkker. Hele undersøgelsen dækker de 250 største børsnoterede virksomheder i verden. 

Det gælder bl.a. energiintensive virksomheder som BASF og Dow Chemicals. De er i øvrigt henholdsvis nummer 63 og 75 på på listen over de 250 virksomheder der bidrager med en tredjedel af de samlede globale udledninger. Omvendt kan man også se nummer to, syv og ni på listen over virksomheder, der skubber på for mere ambitiøs klimalovgivning, nemlig Unilever, Coca-Cola og Iberdrola, på listen med de 250 virksomheder. (Her er de henholdsvis nummer 173, 179 og 175).

250 mennesker i et rum kunne ændre meget
Tim Nixon, der er medforfatter af rapporten om de 250 virksomheder, råder virksomhederne til at tage affære, da det faktisk godt kan betale sig at tænke på miljøet. Analysen i den rapport konkludere således, at de ikke kan finde noget bevis for at virksomheder med en stærk indsats på klimaområdet bliver straffet på hverken udbytte til aktionærer, overskud eller medarbejderforhold. Som et eksempel på dette nævner han det franske olieselskab Total, der har besluttet sig for at droppe kulproduktionen og i stedet installere solceller på sine i alt 5.000 tankstationer over hele verden. 

Læs også: Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

Kunne det lade sig gøre at få de 250 virksomheder samlet om større ambitioner og omstilling af deres forretningsmodeller? Hvem ved - men som en af forfatterne, David Lubin, siger: 

"250 CEOs - det kræver altså kun et forholdsvis lille konferencelokale at samle de ledere, som kan have en virkelig signifikant indvirkning på planetens skæbne." 

Skulle det ske, ville A.P. Møller-Mærsks øverste chef, Søren Skou, også blive indkaldt til mødet. Koncernen optræder nemlig som nummer 79 på listen. Fra 1. januar 2018 vil virksomheden dog nok ikke længere være på listen, da Mærsk Oil overtages af Total. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)