21 initiativer skal nedbringe energiforbruget

Krav til vinduer og andre byggematerialer, bedre rådgivning og en forbedret energimærkningsordning er blandt de 21 regeringsinitiativer, der skal begrænse energiforbruget i bygninger.

Energirenoveringsstrategien er en vigtig del af regeringens indsats for at omlægge energiforsyningen, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. Foto: Ulrik Jantzen. .

06.05.2014

CSR.dk

En opgradering af energikravene til vinduer og andre dele af bygningers klimaskærm er blandt de 21 konkrete initiativer som klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen netop har præsenteret.

Initiativerne forventes at kunne reducere energiforbruget til varme i eksisterende bygninger med 35 procent inden 2050 og er en del af regeringens strategi for energirenovering af bygninger.

Rasmus Helveg Petersen betegner energirenoveringsstrategien som den største samlede strategi nogensinde for at reducere forbruget af energi i eksisterende byggeri i Danmark.

”Den er en væsentlig milepæl i vores omstilling til et energieffektivt samfund”, siger klima-, energi- og bygningsministeren og fortsætter:

”Vi sender et vigtigt signal til både bygningsejere og byggeindustrien. Det håber jeg, at branchen vil bruge som grundlag for en langsigtet indsats og investeringer i nye teknologiske løsninger”.  

Energirenoveringsstrategien er blevet til gennem et tæt samarbejde med over 40 organisationer inden for bygge-, energi- og finansieringsbranchen samt en række videninstitutioner.  

Se nærmere på de 21 initiativer 

Fordyb dig i hele energirenoveringsstrategien 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams

Dakofa
Seminar
Genbrug af møbler – hvordan arbejder kommunerne med at give møbler et længere liv? (Hybrid-Seminar)

Hvad er potentialet for og erfaringerne med at øge genbruget af møbler fra blandt andet kommunernes storskraldsordninger og genbrugspladserne? Og hvordan kan offentlige virksomheder og institutioner øge genbruget af møbler?

Dato

29.01.2026

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online