2009 blev et rekordår for vindmøller

Den danske vindkraft slog i 2009 nye produktionsrekorder, da den voksede med 247 megawatt svarende til opsætningen af flere end 100 vindmøller.

15.01.2010

CSR.dk

Fremgangen betyder, at der ved årsskiftet snurrede vindmøller med en samlet vindkraft på 3.410 megawatt, hvilket er historisk rekord og en vækst på knap 8 procent i forhold til 2008, skriver epn.dk. Den markante udvikling skyldes først og fremmest Dong Energys åbning af havmølleparken Horns Rev 2 i september. Med sine 209 megawatt tegner parken sig for hovedparten af vindmøllevæksten, mens vindkraften fra landmøller i 2009 kun blev øget med 38 megawatt svarende til opsætningen af 15-20 moderne vindmøller. Til sammenligning voksede vindkraften herhjemme samlet med blot 48 megawatt i perioden 2004-2008. Men vindmøllernes storhedstid er langt fra ovre, idet der allerede er nye havmølleparker på vej, ligesom mange kommuner har udarbejdet planer for opsætning af nye vindmøller på land. Den største vækst ser dog ud til at ske på havet, når den tyske energikoncern E.ON åbner havmølleparken Rødsand 2 på 200 megawatt inden oktober 2011 i farvandet syd for Lolland. Inden 2013 er planen endvidere at åbne en havmøllepark i Kattegat mellem Djursland og Anholt. Parken vil med sine 400 megawatt blive Danmarks største. Begge parker indgår i planerne om, at Danmark i 2025 skal hente 50 procent af strømproduktionen fra vindmøller. I 2009 dækkede vindmøllerne godt 18 procent af strømproduktionen.
-JR

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense