18 offentlige bygherrer: Grønt gearskifte skal sikre emissionsfrie arbejdsmaskiner i hele Danmark

Ny publikation fra Center for Offentlig-Privat Innovation giver et sjældent indblik i, hvordan 18 offentlige bygherrer arbejder målrettet for at udfase dieselmaskiner og fremme den grønne omstilling i bygge- og anlægssektoren.

Foto: Via Ritzau

17.09.2024

CSR.dk

Offentlige bygherrer fra hele landet har slået sig sammen om at sikre en fremtid, hvor bygge- og anlægsprojekter drives af emissionsfrie arbejdsmaskiner.

Den nye publikation ’GRØNT GEARSKIFTE til emissionsfrie arbejdsmaskiner’ dokumenterer deres fælles indsats – og præsenterer konkrete erfaringer fra hele landet.

Publikationen er en del af skaleringsprocessen ’Sammen om emissionsfrie arbejdsmaskiner’ og opsummerer de erfaringer og udfordringer, som offentlige bygherrer har mødt på deres vej mod grønnere byggepladser.

Diesel hører fortiden til

Den nye publikation kommer på et kritisk tidspunkt for klimaet. Byggebranchen står for en væsentlig del af CO2-udledningen, og der er store potentialer i at skifte fra fossile til emissionsfrie arbejdsmaskiner.

Offentlige bygherrer har derfor et særligt ansvar. Som store aktører kan de ikke kun stille krav til brugen af emissionsfrie maskiner i deres udbud – de kan også sætte skub i udviklingen af nye teknologier.

"Vi har samlet erfaringerne fra 18 offentlige bygherrer, der er gået forrest i arbejdet med emissionsfrie løsninger. Deres besked til virksomhederne er klar: Nu kommer vi med efterspørgslen efter de emissionsfrie maskiner. Så kære virksomheder, det er nu, I skal lave det grønne gearskifte. Diesel var i går," siger Ole Bech Lykkebo, programchef i Center for Offentlig-Privat Innovation (CO-PI).

Grøn omstilling i hele landet

I publikationen ’GRØNT GEARSKIFTE til emissionsfrie arbejdsmaskiner’ hører vi fra bygherrer over hele landet – fra Aalborg og Esbjerg til Københavns Kommune og Kildedal By – sidstnævnte et byudviklingsprojekt, der er på vej i Ballerup Kommune på Sjælland.

I alt 18 offentlige bygherrer fortæller i publikationen ærligt om, hvor udfordringerne ligger, og hvilke skridt i retning af emissionsfrie arbejdsmaskiner de har taget i konkrete projekter.

Erfaringer fra projekter som Vejdirektoratets pilotprojekt i Nordjylland og Aalborg Kommunes forsøgs-byggeplads viser fx, at tidlig involvering af alle aktører og tydelig efterspørgsel efter emissionsfrie er afgørende for at skabe succesfulde grønne byggepladser.

Lancering på stor Grønt Gearskifte-konference

Publikationen lanceres i dag på ’Grønt Gearskifte 2.0 – fra hensigt til handling’, en konference, hvor over 200 offentlige bygherrer og private leverandører deltager.

Konferencen er arrangeret af CO-PI og partnerne i skaleringsprocessen ’Sammen om emissionsfrie arbejdsmaskiner’ og samler aktører fra hele byggeriets værdikæde.
Målet med skaleringsprocessen er, at der imellem nu og 2028 bestilles minimum 1.000 nye emissionsfrie maskiner.

"Vi opfordrer andre offentlige bygherrer til at komme med i fællesskabet nu. Jo flere, der stiller krav om emissionsfrie maskiner, jo hurtigere når vi målet – til gavn for klimaet, folkesundheden og arbejdsmiljøet," siger Ole Bech Lykkebo.

KL, DI Byggeri og Gate 21 støtter op

Interessen for dialog og det offentlige-private innovationssamarbejde er stor. Både KL, DI Byggeri og Gate 21 støtter op om processen ved for nylig at have underskrevet partnererklæringer, der forpligter dem til aktivt at fremme det grønne gearskifte i bygge- og anlægssektoren.

Publikationen ’GRØNT GEARSKIFTE til emissionsfrie arbejdsmaskiner’ er på 76 sider, og kan downloades eller bestilles her.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup